CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Amerika'ya Gitmeden Önce

Amerika’ya Gitmeden Önce Seyahat Bilgilerinizi CampusEdu ile Paylaşmalısınız!

CampusEdu sizin için uçak bileti rezervasyonlarınızı yapacaktır. Uçak biletinizi kendiniz farklı bir seyahat acentesinden de alabilirsiniz. Biletinizi aldınız. Artık yeni bir maceraya başlamak üzere ABD’ye gitmeye hazırsınız. O kadar çabuk değil! ABD’ye gelmeden, varış tarihinizin en az 2 hafta öncesinde CampusEdu mutlaka değişmeyecek olan seyahat bilgileriniz hakkında bilgilendirin. CampusEdu bu bilgiye sahip olduğu anda bunu Sponsor kuruluş ile paylaşacaktır.


CAMPUSEDU- SPONSOR Aracılığıyla (Premium/Full Placement) İş Bulan Katılımcılar

Premium placement katılımcısı iseniz, Sponsor firma sizin seyahat ve konaklama bilgilerinizi işvereninize iletir. Eğer seyahat planlarınızı yerel ajansınızla paylaşmazsanız ve dolayısıyla ajansınız bizi bilgilendiremezse, işvereninizi gelişiniz hakkında hazırlıklarını yapması için uyaramayız ve bu durumda işveren işi bir başkasına verebilir. Eğer Premium iş fırsatınızı kaybederseniz, Sponsor’un vizenizi iptal etmesi tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz.


İşini Kendi Bulan (Self Placement) Katılımcıları

Self Placement katılımcısı iseniz, CampusEdu seyahat ve konaklama düzenlemelerinizi sizin için hazırlanan kişisel kayıtlarınızda tutar ve istendiğinde işverenlerinizle paylaşır. Fakat bu bilgileri işvereninize sağlamak için işvereninizle doğrudan bağlantı kurmak sizin sorumluluğunuzdadır.

DS 2019 formunuzda belirtilen tarihten 2 hafta öncesinde ABD’ye gidebilirsiniz ama DS 2019 formunuzda belirtilen tarihten önce çalışmaya başlayamazsınız. Eğer erken giderseniz kalabilecek yeriniz olduğundan emin olunuz.

Neden Seyahat ve Konaklama Bilgilerimin Son Halini Gelmeden En Az İki Hafta Önce CampusEdu'ya Bildirmek Zorundayım?

Siz seyahat ve konaklama bilgilerinizin son halini CampusEdu'ya bildirdiğinizde, CampusEdu bu bilgileri sponsor firma ile paylaşır. Premium katılımcı iseniz, Sponsor firma bu bilgiye işvereninizi bilgilendirmek için ihtiyaç duyar. Genel olarak, işverenler geleceğinizden emin olmak için ve gerekli ayarlamaları yapmak için bu bilgiyi isterler. Geleceğinizden emin olduklarında hazırlayacakları birçok şeyleri olacaktır. Bunlar aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Personellerini kusursuz bir şekilde planlayabilirler
 • İş düzenine sizi dâhil edebilirler
 • Konaklama imkânı sağlayanlar konaklama yerinizi gerekli donanımla hazırlayabilirler
 • Karşılama imkânı sunanlar sizi birinin havaalanında karşılamasını sağlayabilirler.

Seyahat ve konaklama bilgilerinin son halini CampusEdu'ya gelmeden en az 2 hafta önce bildirmezseniz bu sizin belirlenen işe gelmeyeceğiniz anlamına gelecek ve aşağıdaki olumsuz geri bildirimlere sebep olacaktır:

 • Sponsor firma vizenizi aldığınızı bilmeyecek ve DS 2019 formunuzu iptal edebilecektir.
 • İşvereniniz geldiğinizi bilmeyeceğinden işinizi kaybedebilirsiniz.
 • İşvereninizi geldiğinizi bilmeyeceğinden konaklama imkânınızı kaybedebilirsiniz.
 • İşvereninizi geldiğinizi bilmeyeceğinden işe başlamak için uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

  Self Placement katılımcıları işverenlerini seyahat ve konaklama durumlarının son hali hakkında bilgilendirmelidirler.

Yeterli Para Bulundurma!

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Amerika’da ve Work and Travel Programında birçok değişiklik oldu. Bunlardan bazılarını, örneğin Sosyal Güvenlik Numarası almaktaki gecikmeleri ya da ikinci işi bulmanın zorlukları gibi, diğer katılımcılardan duymuş olabilirsiniz. Bu gibi değişikliklerden dolayı yanınızda en az $1000 getirmeniz önemlidir. Bu $1000 son varış yerinize ulaşmak için uçak ya da otobüs bileti almakta kullanılmamalı ya da konaklama yeri depozitosu olarak harcanmamalıdır. Bu $1000 size yapılacak ilk ödemenizi (Pay-check) alıncaya dek yemek ve konaklama masraflarınızı karşılayabilmeniz içindir. Eğer $1000 getirmezseniz parasız kalma ya da kirayı ödeyemediğiniz ya da geçinemediğiniz için ülkenize dönme riskini almış olursunuz.

Güvenliğiniz için, paranızın bir kısmını çalınma ya da kaybolma ihtimaline karşı güvenceli olan yenilenebilir seyahat çeki halinde bulundurmanızı tavsiye diyoruz.

Aynı zamanda bir kredi kartı bulundurmanızı da öneririz. Acil durumlarda bu kart kullanılabilir. Eğer bir kredi kartınız olmazsa ve paraya ihtiyacınız olursa, bu durumda aileniz size para aktarabilmek için zaman alan ve masraflı yolları kullanmak zorunda kalacaktır.


ABD’ye Geldiğimde Para Kazanacaksam Neden Yanımda Bu Kadar Çok Para Getirmek Zorundayım?

Sosyal Güvenlik Numarası almaktaki gecikmeler nedeniyle, bazı katılımcılar 4-6 haftaya kadar ödeme yapılmasını beklemek zorunda kaldılar. Bu demektir ki bu katılımcılar ilk ödemelerini alıncaya dek yani yaklaşık 1 ay konaklama ve yemek masraflarını karşılamak zorunda kaldılar. Diğer bazı katılımcılar 2. işi bulmakta zorlandılar ve bu nedenle $1000'ı yemek ve konaklama masrafları için kendi gelirlerini takviye amaçlı kullandılar. Sponsor firma size borç veya kredi veremez. Bu nedenle iyi hazırlanmış olmanız ve ne gecikmesi olursa olsun kendinizi finanse edebilmeniz önemlidir.


Hazırlanma ve Belgelerinizin Kopyaları!

Önemli belgelerinizin birer FOTOKOPİSİNİ çekmelisiniz. Asıllarını uçakta yanınıza alın, kopyalarını bavulunuza koyun ve birer kopyalarını da evde bırakın.

 • Uçak Bileti ve diğer seyahat biletlerinin                                                  
 • Pasaport (vizeli)                                                                                       ,
 • DS 2019 Formu                                                                                        
 • İş Sözleşmesi
 • Sigorta belgeleri                                                                                      
 • Sosyal Güvenlik Mektubu ve başvurusu, tekrar dönenler için varsa sosyal güvenlik kartı.  
Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
DENİZ SAVAŞDENİZ SAVAŞ
Eski Katılımcı/Yeni Danışman Gözünden Work and Travel Deneyimi ve Şehir Dışından Programa Kayıt

CampusEdu ile Work&Travel programına katıldıktan sonra 2015 yılında yolum tekrar CampusEdu ile kesişti ve burada çalışmaya başladım...

Devamı
SEDEN SABUNCUSEDEN SABUNCU
Work and Travel Programı Sırasında International Housing’de Kalmanın Faydaları

Kendi ülkemizde ne yaparsak yapalım yabancı bir ülkede olduğu gibi yabancılarla iletişime geçmemiz maalesef pek mümkün değil. Fakat bu program sayesinde dünyanın her yerinden yaşıtımız insanlarla beraber güzel vakit geçirebilir, farklı kültürler hakkında en detaylı şekilde fikir sahibi olabiliriz.

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Sevgi Ş.
Sevgi Ş. Work and Travel
Nihan Hanım merhaba. Bugün boş günüm olduğu için mailinizi yeni görebildim kusura bakmayın...
Devamı
Nihat Koray A.
Nihat Koray A. Work and Travel
"Çoookk teşekkürler bir tek campusten gelen öğrenciler sorun yaşamıyor burada diğer firmalarda çok sorun çıkıyor valla Aslı Abla, Seda Abla ve sana çok teşekkürler her şey için."
Devamı
 
#
Tamam