CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Amerika'da Güvenlik ve Kanunlar

Amerikalılar genellikle arkadaşça ve dışa dönük bir yaklaşım sergilerler. Oldukça misafirperver, yardımsever ve dost canlısı olabilirler. Size sıklıkla yabancı bir ülkeden biriyle tanışmanın ne kadar ilginç olduğunu söyleyeceklerdir ve yardımcı olmaya çalışacaklardır. Yemeğe davet edilirseniz, sizi gezdirmek isterlerse ya da bir yerlere gitmeyi teklif ederlerse şaşırmayın.

Unutmayın ki bulunduğunuz yere alışana kadar yabancı olduğunuzu açıkça belli eden sinyaller vereceksiniz. Kıyafetleriniz, aksanınız, davranışlarınız bir ziyaretçi olduğunuzu haykıracak. Bu nedenle büyük şehirlerde sıklıkla yaşanan hırsızlık, dolandırıcılık ve hilekârlıklara karşı tedbirinizi alın.

Bütün büyük şehirlerde evsizler vardır. Bu tür insanlar sizden para istemek için size yaklaşabilirler. Para verip vermemek tamamen sizin seçiminiz ama vermeyecekseniz de bunu kibarlıkla ifade etmeye özen gösterin.

Günün aydınlık olduğu saatlerde genellikle her yer güvenlidir, ancak bazı bölgelerden gece olduğunda uzak durmanızda fayda var. Bu tür yerleri işvereninizden ya da iş arkadaşlarınızdan öğrenebilirsiniz. Asla yanınızda büyük paralar bulundurmayın ve sadece belgelerinizin kopyalarını bulundurun. Mümkünse çevrenizi bir arkadaşınızla gezin.
Eğer hazırlıklı ve uyanık olursanız, çok daha az sorunla karşılaşırsınız. Şaşırdığınız şeylerin zamanla kendi ülkenizden çok da farklı olmadığını göreceksiniz.

SORUNLARDAN UZAK DURMAK

Bir ziyaretçi de olsanız, kanunlar sizin için de geçerlidir. Kanunlara kendi ülkenizdeki gibi uyun. Unutmayın ki Amerikan polisi kurallar konusunda çok katı olabilmektedir.

KAÇINILACAK SORUNLAR

Kanunla başınız derde girerse, CampusEdu size yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır. Fakat yapabileceklerimizin sınırı olduğunu unutmayın. Yaptıklarınızdan CampusEdu'yu sorumlu tutamayacağınızı unutmayın. Herhangi bir kanunu çiğnerseniz, bunun sonuçlarına aynen kendi ülkenizde olacağı gibi katlanırsınız. Bu nedenle bir şeyi yapmadan önce düşünün!

Aşağıdakileri yapmak kanunla başınızın dere girmesine sebep olabilir, yapmamaya çalışın:

•Hırsızlık
•21 yaş altındakilerin içki içmesi
•Kamuya açık alanlarda içki içme
•21 yaş altına alkollü içki satışı, 18 yaş altına tütün satışı
•Uyuşturucu bulundurma
•Huzur bozma
•Saygısızca tartışma (polise cevap vermek vs)
•Kamu malına zarar verme
•Sahte çek yazma

UYUŞTURUCU

Uyuşturucu bulundurmak kanunen suçtur. Taşıdığınız, kullandığınız ya da sattığınız tespit edilirse para cezasından hapse atılmaya kadar varan cezalarla cezalandırılırsınız.

CİNSEL İLİŞKİ

Biriyle birlikte olup olmamak her ne kadar kendi tercihinizse de CampusEdu olarak bu konudaki kanunlar hakkında bilgili olmanızın yararınıza olacağını düşünüyoruz:

**KARŞILIKLI ANLAŞMA

İlişkide bulunacak iki tarafında bu durumu kendi rızasıyla kabul etmesi gerekmektedir. Birini istemediği halde ilişkiye zorlamak tecavüz olur ve kanunen suçtur. “Date Rape” denilen bir başka Amerika’daki suç ise kişilerin romantik bir ilişki içinde olmalarına rağmen bir tarafın isteği dışında ilişkiye zorlanması durumunu anlatır ve tarafların birinin buna karar veremeyecek kadar aklının başında olmaması da bu gruba girer. Birinin alkol ya da uyuşturucu nedeniyle aklı başında değilken ilişki yaşaması da tecavüz sayılır ve suçtur.

**REŞİT OLMAYANLARLA CİNSEL İLİŞKİ

18 yaşın altındakiler reşit sayılmazlar. 18 yaş üstündekiler yetişkin ve reşittirler. Kişinin kendi isteğiyle de gerçekleşse reşit olmayan biriyle ilişkiye girmesi “statutory rape” olarak adlandırılır ve kanunen suçtur.

ALKOL

Amerika’da yasal içki kullanma yaş sınırı 21’dir. 21 yaşından küçük birine içki verilmesi suçtur. Kamuya açık alanlarda içki içme, sarhoş dolaşma ve alkollü araç kullanma da oldukça ciddi suçlardır ve kesinlikle cezalandırılır.

TÜTÜN KULLANIMI

Amerika’da yoğun bir sigara karşıtı kampanya yürütülmektedir. Kamuya açık yerlerde tütün içeren ürünlerin kullanılmasını düzenleyen birçok kanun vardır. Havaalanında sigara içmek yasaktır. Kapalı yerlerde, otobüslerde, restoranların birçoğunda sigara içilmesi yasaktır. “No smoking” işaretini gördüğünüz yerlerde tütün kullanamazsınız. Eğer bir arkadaşınızın evindeyseniz ya da içilebileceğini düşündüğünüz bir yerdeyseniz sigaranızı yakmadan önce mutlaka birine sorun.

YEREL KANUNLAR

Diğer ülkelerin aksine Amerika’da kanunlar eyaletten eyalete değişebilmektedir. Bu nedenle bölgenizdeki kanunları öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu konudaki en iyi kaynak orada yaşayan öğrenciler ya da çalışanlardır.

OTOSTOP

Otostop çekmenizi hiç tavsiye etmeyiz. Otobanda ya da trafik yoğunluğu olan herhangi bir yolda otostop çekmeniz kanunlara aykırıdır. Daha küçük ve seyrek trafikli yollarda çekilebilir. Ancak bu konuda çok çok dikkatli olmalısınız. Eğer sürücü alkollü ya da uyuşturucu bulunduruyorsa arabada bulunduğunuz sürece herhangi bir polis çevirmesinde aynı derecede suçlu bulunursunuz.  

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
TÜLAY AYKUTELİTÜLAY AYKUTELİ
Neden Work and Travel?

Hepimizin bildiği gibi Work and Travel Amerika’nın başlattığı bir kültürel değişim programı. Bu program sayesinde hem Amerika’ya gitme olanağı kazanmış hem de biraz para kazanıp eğlenmiş oluyorsunuz...

Devamı
DENİZ SAVAŞDENİZ SAVAŞ
Eski Katılımcı/Yeni Danışman Gözünden Work and Travel Deneyimi ve Şehir Dışından Programa Kayıt

CampusEdu ile Work&Travel programına katıldıktan sonra 2015 yılında yolum tekrar CampusEdu ile kesişti ve burada çalışmaya başladım...

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Haktan A.
Haktan A. Work and Travel
"Yeni gidecek olan arkadaşlara önerim; bu program insanın kişisel gelişimine katkıda bulunmayı, insana kendi problemleriyle baş etme yolunda deneyimler kazandırmayı hedefleyen bir program"
Devamı
Bilal G.
Bilal G. Work and Travel
"Selam Nihan Hanim nasilsiniz? Zorlu bi yolculugun ardindan Amerikadayiz artik. Burada her sey guzel gececek gibi."
Devamı
 
#
Tamam