CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Amerika'da Banka ve Para İşlemleri

En az bir ay yaşayabileceğiniz kadar yanınızda para getirin (yaklaşık 1000 amerikan Doları). Ödemenizi almanız birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebileceğinden, yanınızda kira ve yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilecek yeterli parayı getirmek zorundasınız. Planınızı her zaman kiranızı, yetecek masraflarınızı ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz şekilde yapın. Eğer yanınızda parayla ülkenize dönmek ya da gezmek istiyorsanız yaşam tarzınızı buna göre ayarlayın.
 
BANKA
 
En kısa zamanda bir banka hesabı açın. Bu size paranızı ülkenizden de alabilme ve ödemelerinizi zamanında çekebilme olanağı sağlayacaktır. Hizmetler bankadan bankaya değişmektedir, bu nedenle ihtiyaçlarınıza uyan bankayı bulabilmek için birkaç bankaya sorabilirsiniz. Bazı bankalar öğrenciler için aylık ücretsiz çekim imkânı sağlamaktadır. Banka hesabı açtırmak için değişik kimlikler, pasaportunuz ve sosyal güvenlik numaranızı yanınızda götürün. Eğer bir kredi kartınız varsa, nerede yaşadığınızın bir kanıtı olarak bunu da yanınızda götürebilirsiniz.
 
Bazı bankalar aylık hizmet ücreti keserler. Bazıları da siz bankayı her kullandığınızda bu ücreti keserler. Bankalara ne kadar hizmet ücreti ödeyeceğinizi sorabilirsiniz. Bazı bankalar hesabınızda belirli bir miktar bulunmasını isterler, aksi takdirde bir ceza keserler. Ne kadar miktarı hesabınızda bulundurmanız gerektiği ve sizin buna gücünüzün yetip yetmeyeceğinizi bankanızla konuşabilirsiniz.
 
Bankaların çalışma saatleri değişebilir. Bankanızın çalışma saatlerini öğrenin. Bankacılık Birleşik Devletlerde ulusal değil yereldir, bu yüzden çeklerinizi verildiği yerde bozdurduğunuzdan emin olun. Bankanızın bulunduğu yerden başka bir yerden yatırılan paranın hesabınıza geçmesi zaman alabilir. Eğer bankanızın bulunduğu şehirden ayrılacaksanız, ya seyahat çeki alın ya da paranızı çekin.
 
ATM YA DA DEBİT KARTLARI VE MAKİNELERİ
 
Çoğu banka 24 saat kullanabileceğiniz bir ATM kartı verir. Bu kartlar ATM kartı ya da DEBİT kart olarak bilinir. Sizin için paranızı Amerikanın herhangi bir yerinden bir şifreyle çekebilmeniz için yararlı olabilir. Şifreniz yalnızca size özeldir. Eğer başka biri bu numarayı bilir ve ATM kartınızı alırsa paranızı çekebilir. Eğer kartınızı kaybederseniz, hemen bankanıza bildirin.
 
Kendi ülkenizden getirdiğiniz bir kartınız varsa bunu Amerika’da kullanıp kullanamayacağınızı bankanıza danışın. ATM kartınız üzerinde bulunan numarayı arayarak size en yakın ATM makinesinin yerini öğrenebilirsiniz. Eğer başka bir bankanın ATM’sini kullanırsanız, banka sizden 1 ya da 2 dolar ücret kesebilir. Bu kartları dikkati kullanın. Gücünüzden fazla alışveriş yapmayın. Bütün banka işlemlerinizin kaydını tutun. Böylece hesabınızdaki parayı bilebilirsiniz ve harcamalarınızı planlayabilirsiniz.
 
PARA BİRİMİ
 
Amerikanın para birimi Amerikan dolarıdır ($). Bozukluklar 1 cent (bir sent ya da penny), 5 cents (nickel), 10 cents (dime), 25 cents (quarter- çeyreklik) ve 50 cent’dir (half dolar- yarım). 1 dolarlık bozukluk da bulunmaktadır, fakat çok kullanılmaz. Kâğıt paralar 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 dolarlıklardır.
 
KREDİ KARTLARI
 
Çoğu Amerikalının kredi kartı vardır. Kredi kartları para harcamanın ve çekmenin en güvenli yollarındandır. Lütfen limitiniz konusunda dikkatli olunuz. Bu kartların debit kartlarından tek farkı kredi kartlarının belirli bir faizle daha sonra ödemesini yapmak üzere para harcaması, debit kartların ise hesabınızdaki parayı kullanmasıdır. Amerika’ya gelmeden önce uluslararası geçerliliği olan bir kredi kartı edinmenizi öneririz.
 
SEYAHAT ÇEKLERİ
 
Seyahat çekleri belki de bilinen en güvenli yolculukta para bulundurma yoludur. Eğer çalınır ya da kaybolursa yenilenebilir ve her bankada bozdurulabilirler. Bazı dükkânlar seyahat çeklerini kabul etmeyebilirler, bu nedenle alışveriş etmeden öce sorun. Eğer dükkânda “no checks accepted” yazıyorsa bu genellikle kişisel çekler içindir, seyahat çekleri için değildir
 
SATIŞ VERGİSİ
 
Amerika’yı ziyaret edenler genellikle reyonda gördükleri fiyattan daha yüksek bir ödeme talebinde bulunulduğunda şaşırıyorlar. Bunun nedeni aldıklarınızın bir satış vergisinin de olmasıdır. (KDV gibi ancak satış anında eklenir, raflarda gösterilmez). Bu vergi eyaletten eyalete değişiklik gösterebilir.
 
BAHŞİŞ
 
Amerikalılar genellikle yedikleri yemeğin fiyatının %15’i ila %20’si oranında bahşiş bırakırlar. Bu sistem kuaförler, taksiler, barmenler ve hizmet sektöründe çalışan diğerleri için uygulanır. Eğer garsonun yaptığı işten memnun kaldıysanız, bunu yüksek bahşiş vererek gösterebilirsiniz. Az bahşiş vermeniz memnun kalmadığınız anlamına gelir. Ödeyebileceğiniz bahşiş miktarını fiyata göre gösteren çizelgeleri eczane, benzinlik gibi yerlerde bulabilirsiniz.  
 
WESTERN UNION
 
Western union kendi ülkenizle dünyanın herhangi bir yeri arasında 15 dakika gibi bir sürede transfer yapmanızı sağlar. Gönderdiğiniz paraya göre belirli bir miktar ücret alır. 1-800-325-6000 ya da
 
www.westernunion.com adresinden en yakın ofisi öğrenebilirsiniz.
 
TELGRAF TRANSFER
 
Kablolu transfer olarak da bilinen bu yöntemle Amerika’daki bankanızdan kendi ülkenizdeki bankaya para transferi yapabilirsiniz. Bu transfer bir hafta ya da daha uzun sürebilir. Bütün bankalar bu servisi sunmazlar.
 

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
DAMLA ÇAMLIBELDAMLA ÇAMLIBEL
WORK AND TRAVEL’DAN ÖNCE & WORK AND TRAVEL’DAN SONRA

ilk kez kendi paramı kazandım, büyük bir sorumluluk aldım, bambaşka bir kültürle tanıştım, birçok yeni arkadaş edindim, alışveriş yaptım ve çok eğlendim.

Devamı
BORAY BALCIBORAY BALCI
Work & Travel Programına Katılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Work & Travel programına kayıt olurken öğrenciler açısından en önemli noktalardan biri “Erken Kayıt” döneminde işlemlerini başlatmak olacaktır.

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Halim A.
Halim A. Work and Travel
"Tam istediğim gibi bir yerde cankurtaranlık yaptım. O civarda düzenlene bütün turlara katıldım. Çok iyi gezdim. Bu güzel hatta harika deneyim için emeği geçen herkese, CAMPUS’e çok teşekkür ederim."
Devamı
Burcu Y.
Burcu Y. Work and Travel
"merhaba nihan abla nasilsin napiosun? Ben jolly roger at the 30th street de lunaparkta calisiyorum odullu oyunlar olur ya hani bnmki de onlardan biri iste mini basketboldayim :) "
Devamı
 
#
Tamam