CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Amerika'ya Giriş

Amerika'ya Giriş

Birçok zor iş yaptınız fakat sonunda başardınız. ABD’ye girmek ve Work and Travel maceranıza başlamak üzeresiniz. ABD Göçmenlik Bürosu'ndan başarılı bir şekilde geçebilmek için hala atmanız gereken birkaç önemli adım var.
Her ülkede göçmenlik görevlisi ile konuşmak sizi biraz gergin yapabilir ama ne kadar iyi hazırlanırsanız o kadar çabuk atlatırsınız. Göçmenlik görevlisi size bazı sorular sorabilir, bu sorulara doğru ve ikna edici cevaplar verdiğinizden emin olun. Aynı zamanda aşağıdaki belgeleri de ABD Göçmenlik Görevlisine sunmalısınız:
 
•    DS- 2019 formu
•    Geçerli J- 1 vizeli pasaportunuz.

ABD Ziyareti Nedir?

ABD’ye girerken, gümrükte yabancı ziyaretçilerin iki işaret parmağı tarayıcıda taranır ve seyahat belgeleriyle eşleştirmek ve doğruluklarını kanıtlamak amacıyla dijital fotoğrafları çekilir. Aynı şekilde ABD’den çıkarken mutlaka uluslararası havalananındaki çıkış noktalarından birinde çıkış işlemlerinizi (check-out) yapmalısınız.

ABD'ye girişte ;

ABD Göçmenlik bürosunu geçerken aşağıdaki belgeleri göçmenlik görevlisine göstermek durumundasınız:
•    Damgalı pasaportunuz
•    Damgalı DS- 2019 formunuz.
Gümrüğe geçmeden önce bu belgeleri geri aldığınızdan emin olun.

I-94 Numarası

21 Mayıs 2013 tarihi itibariyle değişen I-94 uygulamasına göre;

Bundan sonra kağıt olarak uçakta size verilen bu form online form olacak ve ABD’ye giriş yapacak olan kişilerin bu formu önceden doldurma zorunluluğu da olmayacaktır. Bunun yerine girişte pasaportlarını ibraz ettiklerinde pasaportları scan edilerek bu işlem gerçekleşmiş olacak. Yine pasaportunuza bir stamp basılacak. Bu stamp üzerinde giriş yaptığınız tarih, “Class of Admission” (bu sizin için J1 oluyor) bilgileri de yer alacak.

İŞE BAŞLAYABİLMEK ve SOSYAL GÜVENLİK NUMARASI BAŞVURUSUNDA BULUNABİLMEK İÇİN I-94 ONLINE FORMUN ÇIKTISINI ALMANIZ GEREKMEKTEDİR..
BUNUN İÇİN:
 
www.cbp.gov/I94 web sayfasını ziyaret edip, karşınıza çıkacak olan formu doldurup çıktısını alabilirsiniz. Formdaki “Class of Admission” sorusu için “J1” seçmelisiniz. Bu işlemi muhakkak SSN/Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) başvurusu yaparken yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.  

Bu yeni uygulamayla ilgili görsel anlatımı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://i94.cbp.dhs.gov/I94/jsp/CaptivateVideo.jsp

Son olarak, eski uygulamada Amerika’dan ayrılırken yine I-94 kartının Gümrük yetkililerine iade edilmesi gerekiyordu. Ancak yeni uygulamayla birlikte bunu yapmanıza da gerek yok. Zira I-94 bilgileriniz giriş sırasında scan edilerek online kayıt altına alınmış olacak ve ABD’den ayrılışınızla ilgili bilgiler otomatik olarak havayolu şirketinden temin ediliyor olacak. Özetle, Amerika’dan ayrılırken sizin yapmanız gereken herhangi bir iş veya işlem artık olmayacak.

Bavullarınızı da alıp ABD Göçmenlik ve Gümrüğünden geçtiğinizde, havaalanından çıkacaksınız ve Sponsor firma Work Travel programının “Değişim Programı Ziyaretçisi” olarak maceranız başlayacak.

SEVIS (CHECK- IN) Kaydı!

Work And Travel programının her katılımcısı, ABD’ye geldiğini sponsor firmaya bildirmelidir. Bu işleme “Check In” denir. Sponsor firma sizlere bu işlemde yardımcı olabilmek için Internet üzerinden (online check in system) kayıt olanağı sunmaktadır. Bu, katılımcının Amerika’ ya geldiğini sponsor firmaya  bildirmesinin ve sponsor kuruluşun da SEVIS kaydınızı gerçekleştirmesinin en hızlı ve kolay yoludur. ABD’ye varışınızdan itibaren 3 gün içinde Sponsor firma Work And Travel Internet sayfasını ziyaret edin ve internet kayıt formunu doldurun (online check in form). Formda bütün gerekli alanları doldurmalısınız. Bütün gerekli alanları doldurmadığınız takdirde kayıt işleminiz tamamlanmayacaktır. Tamamlanmayan kayıtlar Work and Travel programından çıkarılmanız demektir. Yani bu durumda program dışı olacaksınız, sağlık sigortanız olmayacak, vizeniz iptal edilecek, ülkeyi derhal terk etmeniz gerekecek ve ABD’ye girmek için başvuruda bulunacağınız her türlü vize için ileride zorluklarla karşılaşacaksınız. Eğer herhangi bir sebeple kaydınızı Internet üzerinden varış tarihinizden itibaren 3 gün içinde tamamlayamazsanız, sponsor kuruluşu ücretsiz telefon hattından, Pazartesi’den Cuma’ya kadar, 8.30–17.00 saatleri arasında mutlaka aramalısınız.

Eğer Varış Tarihimden İtibaren 10 Gün İçinde SEVIS Kaydımı Yapmazsam Ne Olur?

Varış tarihinizden itibaren 10 gün içinde SEVIS kaydınızı Internet üzerinden ya da telefonla belirtilen zaman aralıklarında gerçekleştirmezseniz, Work Travel programından çıkarılırsınız. Yani program dışı olur ve programa devam edemezsiniz. ABD hükümeti tarafından Work Travel’a uygulanan katı kurallar nedeniyle, kayıt yaptırmayan ve yanlış işveren ve konaklama adresi bilgileri veren katılımcıları programdan çıkarma zorunluluğu vardır. Bütün programdan çıkarılmalar SEVIS’ e kaydedilir ve Sponsor kuruluş veya CampusEdu tarafından bu kayıtlar düzeltilemez ya da değiştirilemez.
ABD’ye gelmeden önce, bütün Work And Travel katılımcıları, CampusEdu tarafından Amerika’ya  uyum oryantasyonu alırlar. Uyum oryantasyonlarıda verilen bilgiler programın başarısı için değerli olduğundan, katılım zorunludur.

Sosyal Güvenlik Kartına Başvuru!

Diğer değişim programı katılımcıları gibi Work and Travel programı katılımcıları da Sosyal Güvenlik Numaralarını almakta zaman zaman gecikmeler yaşayabilirler. Bazı katılımcılar 12 hafta kadar beklediler. Sosyal Güvenlik Kartı için işe başlamadan başvurmak zorunda olmanıza rağmen, unutmayınız ki iş veren sizden sizin Sosyal Güvenlik Numarasına başvurduğunuzu belirten makbuzu almadan size ödeme yapmayabilir. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Numarası müracaatınızdan sonra bu karta müracaatınızı gösteren makbuzunuzu alınız.

Sosyal Güvenlik Kartına başvurmak için, aşağıdaki belgeleri yanınıza alın ve başvuru formu doldurmak üzere yerel Sosyal Güvenlik Ofisine gidin.

•    Sosyal Güvenlik Başvurusu
•    Sponsor firmadan Sosyal Güvenlik İşlerine yazılmış mektup
•    DS 2019 formu
•    J  1 vizeli pasaportunuz
•    I- 94 numaranız
•    İş Sözleşmeleriniz kopyası ( Employer Agreement Form)
Size En Yakın Sosyal Güvenlik Ofisini Bulmak İçin:
•    Telefon Rehberinde “Sosyal Güvenlik Ofisi” (Social Security Administration) bölümüne bakın
•    www.ssa.gov adresini ziyaret edin
•    1- 800- 772- 1213 ücretsiz hattını arayın
•    Ya da Yerleştirme Teminat formunuza bakın

Sosyal Güvenlik Ofisleri genellikle küçük şehirlerde bulunmazlar. Son varış yerinize gitmeden önce Sosyal Güvenlik kartına başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Eğer Daha Önce Katıldığım Programdan Bir Sosyal Güvenlik Numaram Varsa Onu Kullanmaya Devam Edebilir miyim?

Evet. Eğer daha önce bir J- 1 programına katıldıysanız, o programda size verilen Sosyal Güvenlik numarası hayatınız boyunca geçerli olacaktır. Dolayısıyla, yeni bir kart için tekrar başvurmak zorunda değilsiniz.

Sosyal Güvenlik Kartı başvurusundaki ABD adresi (U.S. Address) kısmını doldururken, aşağıdaki adreslerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

1) ABD’de yaşadığınız yerin adresi
2) İşvereninizin adresi
3) Bir arkadaşınızın adresi.

Sosyal Güvenlik Ofisi’nin sizin Sosyal Güvenlik Kartına başvurabilmenize izin vermesi için, önce isminize Ulusal Veritabanında (SAVE) bakmaları gerekir. Bütün katılımcılar Ulusal Veritabanına ABD Anakara Güvenliği tarafından kaydedilirler. Normal şartlar altında, Sosyal Güvenlik Kartı için başvurduğunuzda isminiz Ulusal Veritabanında görünecektir ve Sosyal Güvenlik personeli belgelerinize bakıp başvurunuzu hemen değerlendirmeye alacaktır. Bu durumda sosyal güvenlik kartınızın 10–15 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Ofisi tarafından adresinize postalanması gerekir.
Eğer Sosyal Güvenlik Ofisi durumunuzu doğrulayabilirse, karta başvurduğunuzu gösteren bir fatura (SSA- 5030 formu), geçici sertifika ya da yazı aldığınızdan emin olun. Bu geçici belge sizin karta başvurduğunuzun kanıtıdır. İşe başlamadan önce işvereninize karta başvurduğunuzu kanıtlayan bu belgeyi göstermelisiniz.

Zaman zaman, başvuru işlemlerinde gecikmeler olabilmektedir. Eğer isminiz Ulusal Veritabanında yoksa belgeleriniz başka bir bölgeye doğrulanmaları için gönderilir. Bu doğrulama işlemi 2 haftadan 3 aya kadar değişen bir süre alabilir. Bu ikinci doğrulama işlemi Anakara Güvenliği bölümü tarafından zorunlu tutulan bir süreçtir ve ne yazık ki Sponsor bu süreci hızlandıramaz ya da değiştiremez.

Eğer Sosyal Güvenlik Ofisi durumunuzu doğrulayamazsa, Sosyal Güvenlik Ofisinin karta başvurduğunuzu doğruladığı resmi bir belge/ fatura ya da resmi yazı talep edin. Bu belge sizin Sosyal Güvenlik Kartı için başvurduğunuzu kanıtlayacaktır ve işe başlamadan önce işverene gösterilmelidir.

Eğer Sosyal Güvenlik başvurunuzla ilgili sorunlar yaşarsanız ya da Sosyal Güvenlik Kartınızı başvuru işlemleri kısmında belirtilen sürede alamazsanız, başvuruyu yaptığınız ofisin adresini ve telefonunu alınız. Aldıktan sonra sponsor firma ile bağlantı kurunuz.

Sosyal Güvenlik Numaramı Almak İçin Sosyal Güvenlik Ofisini Telefonla Arayabilir miyim?

Hayır. Önceleri katılımcıların sosyal güvenlik numaralarını ya da başvurularının durumunu öğrenmek için Sosyal güvenlik Ofisini aradıkları bir ücretsiz hat vardı. Ancak 2003 Haziran ayından bu yana Sosyal Güvenlik Ofisi hiçbir soruya telefonla cevap vermiyor. Eğer Sosyal Güvenlik başvurunuzla ya da numaranızla ilgili bir sorunuz varsa, başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Ofisine bizzat gitmek zorundasınız.

Sosyal Güvenlik numaranızı alır almaz işvereninize bu numarayı bildirin. Eğer çalıştığınız yerden, ilk ödemenizi aldıktan fakat sosyal güvenlik numaranızı almadan ayrılmışsanız, yine de eski işvereninize sosyal güvenlik numaranızı bildirmeniz gerekiyor. Tekrar kart çıkartmak zor olduğundan, sosyal güvenlik kartınızı işvereninize gösterdikten sonra güvenli bir yere kaldırın. Vergi iadelerinizi doldurabilmek için de sosyal güvenlik kartınızı vatanınıza yanınızda götürdüğünüzden emin olun.

İşverenim Sosyal Güvenlik Numaram Olmadan Bana Ödeme Yapabilir mi?

Sosyal Güvenlik numaranızı almadan önce size ödeme yapılıp yapılmayacağı işvereninize bağlıdır. Sosyal Güvenlik Kartı başvurunuzu kanıtlayan bir belge gösterdiğiniz takdirde yasal olarak işveren size ödeme yapabileceği halde, bazı işverenler bunu yapmaktan çekinmekte ya da otomatik ödeme sistemleri sosyal güvenlik numarası olmadan ödemeyi gerçekleştirmeye izin vermemektedir. Sosyal güvenlik kartınızı almadan işe başlamanıza izin vermeyen işverenler de var. İşte bu nedenle yanınızda 800 $ ek para ya da 12 haftaya kadar sizi geçindirebilecek ek kaynaklar bulundurmanız gereklidir.


İşvereni Bilgilendirme

İşinizde başarılı olabilmek için yapmanız ve bilmeniz gereken birçok şey var. Yapmanız gerekenlerden en önemlisi DS 2019 formunuzda belirtilen işverene gitmek. İkinci yapılması gereken en önemli şey tahmin edilemeyen herhangi bir gecikme söz konusu olmadığı sürece DS 2019 formunuzda belirtilen tarihte (ki aynı olmalıdır) işvereninize gitmeniz.
ABD’ye işe başlama tarihinizden en az birkaç gün önce varmanız, dinlenebilmeniz, yerleşebilmeniz ve sosyal güvenlik kartı başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için tavsiye edilir.

Erken Gelirsem Konaklama Yerime Yerleşebilir miyim?

Belki. Konaklama düzenlemelerinize bağlı olarak, işe başlamadan önceki bir tarihte yerleşebilir ya da yerleşemeyebilirsiniz. Gelmeden önce bunu işvereninizle ya da konaklama yeri yöneticinizle konuşmanız önemlidir. Eğer erken gelmeniz durumunda kalacak yer imkanı sunmuyorlarsa ilk birkaç gün ya da hafta için geçici bir yer kiralamalısınız.
İşe başladığınız ilk gün aşağıdaki önemli belgeleri yanınızda getirmeyi unutmayın:
•    İş Sözleşmesi ( Employer Aggreement)
•    DS 2019
•    Vizeli pasaportunuz
•    I- 94 numaranız
•    Sosyal güvenlik kartı ya da numaranız (eğer varsa)

Vergi İade Formunu Doldurma!

İş yerinize vardığınızda işvereniniz sizden iki önemli vergi formunu, I-9 İşe uygunluğu doğrulama formu (Employment Eligibility Verification form) ve W- 4 Çalışandan yapılacak kesintiler sertifikası (Employee’s Witholding Allowance Certifcate), doldurmanızı isteyecek. İki form da burada gösterildiği şekilde doldurulmalıdır.

•    İşe Uygunluğu Doğrulama Formu
•    W- 4 Çalışandan Yapılacak Kesintiler Sertifikası
Eğer W- 4 formunuzu doğru doldurmazsanız, ileride daha fazla vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle olmaması için, lütfen DS paketinizle verilen W- 4 örnek formunu kullanınız ve aşağıdaki talimatlara uyunuz.
•    No 3: medeni durumunuz evli ya da boşanmış dahi olsa
•    No 5: yalnızca 1 kesinti yazın. (rakam ile 1 yazınız)
•    No 6: ödemelerinizden haftalık 7.60 $ ya da iki haftada bir ödeme yapılıyorsanız iki haftalık 15.30 $ kesinti yapılmasını talep edin. (ödemeleriniz iki haftalıksa 15.30, haftalıksa 7.60 yazınız)
•    No 7: “muaf” (exempt) olduğunuzu belirtmeyin. (“exempt” yazmayın)

W-4 formunu doldururken kendi vatanınızdaki kalıcı adresinizi yazdığınızdan emin olun. Bu işvereninizin size yıl sonunda W- 2 maaş bordronuzu göndereceği adres olacaktır. Eğer işvereniniz W-4 de ABD adresinizi kullanmanızda ısrarcı ise, ABD adresinizin yanında kalıcı adresinizin de kayıtlarında olduğundan emin olun.

Neden Ekstra 7.60 $ ya da 15.30 $’ı Ödemelerimden Kestirmek Zorundayım?


Bu ekstra kesinti IRS tarafından IRS Yayınları 515- “Geçici süreli yabancılar ve yabancı işletmelerin vergi kesintileri” kurallarıyla düzenlenmiştir. Birçok işveren Work and Travel katılımcıları için de aynı ABD düzenli işçileri için olduğu gibi aynı vergi tablosunu kullandıklarından bu ekstra kesinti sizin doğru miktarda vergi ödemenizi garantiler. Diğer vergi kesintilerinde olduğu gibi bu kesintiler de yıl sonunda vergi iade formunu doldururken belirttiğiniz takdirde geri ödenebilir. Eğer bu ekstra kesintiyi ödemelerinizle yapmazsanız, vergi iadelerinde hükümete borçlu görünebilirsiniz.
 
 
 
Work and Travel hakkında son haberleri öğrenmek için facebook grubumuza katılabilirsiniz. Work and Travel grubumuza katılmak için hemen tıklayın>>>
 

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
HÜLYA KARAKAYAHÜLYA KARAKAYA
Work and Travel Programının Avantajları

Günümüz şartlarını göz önüne alırsak, ikinci hatta üçüncü bir yabancı dil, iletişim becerisi, yeni ve değişken kültürlere açık olmanın her geçen gün daha da önem kazandığını göz ardı edemeyiz. Tam da bu noktada, Work and Travel Programı üniversite öğrencilerinin değerlendirebileceği hem kolay hem de eğlenceli bir fırsattır.

Devamı
MERT ÖZTÜRKMERT ÖZTÜRK
Work & Travel Maceramın Özeti

Summer Work and Travel programında yaşadığım güzel anıların hepsini kelimelerle anlatabilmem çok zor ama özetlemem gerekirse; ...

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Işık D.
Işık D. Work and Travel
"Ayın 15inde Boston'a geldik bi gece hava alanında sabahladık.16sı sabahı Boston'dan trenle Saco'ya geldik."
Devamı
Burcu Y.
Burcu Y. Work and Travel
"merhaba nihan abla nasilsin napiosun? Ben jolly roger at the 30th street de lunaparkta calisiyorum odullu oyunlar olur ya hani bnmki de onlardan biri iste mini basketboldayim :) "
Devamı
 
#
Tamam