CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Konaklama Seçenekleri

Work and Travel Programında Konaklama Seçenekleri Farklılık Gösterir. Peki Work and Travel Programına katılan öğrencilere nerede ve ne çeşit konaklama seçenekleri sunuluyor? Work and Travel Programına katılan öğrenciler nerede kalıyor?

Work and Travel programında öğrenciler ve aileleri tarafından en çok merak edilen konulardan biri konaklama yerleridir. Work and Travel programı ile Amerika’ya gitmek isteyen öğrenciler genellikle Türkiye’den ayrılmadan önce nasıl bir yerde konaklayacaklarını, konaklama yerlerinin özelliklerini ve bu konaklama yerleri için ödeyecekleri ücreti net olarak bilmek isterler.

Work and Travel kapsamındaki işlerde konaklama 2 şekilde sağlanmaktadır. Ya işverenler öğrencilere konaklama sağlarlar ya da öğrenciler kendi konaklamalarını kendileri ayarlar.

Konaklamanız İşveren Tarafından Sağlanıyorsa: 

Work and Travel programında işverenlerin büyük çoğunluğu konaklama sağlamaktadır. Bu konaklamalar da genellikle otel/motel, daire veya müstakil ev şeklinde ayarlanmaktadır. Work and Travel programında zaman zaman yurt tipi konaklamalara da rastlarız. Örneğin geçtiğimiz yıllarda yerleştirme yaptığımız Ceadar Point ve Lagoon gibi işverenler çalışanlarına konaklama olarak çevredeki üniversitelerin yurtlarını sunmuşlardı.

İşverenlerin sağladığı konaklamalara ait bütün detaylar, iş detaylarının yazılı olduğu sözleşmelerde belirtilir. Bu şekilde iş yerleştirmesi sırasında incelediğiniz iş kabul formlarında konaklama detaylarını da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Work and Travel programında konaklama detayları işverenler için de oldukça önem taşımaktadır. İşverenlerin konaklama ayarlarken dikkat ettiği önemli noktalardan birkaçına değinmemiz gerekirse:

  • Work and Travel’da konaklama sağlayan işverenler sizler için ayarladıkları konaklamaların işyerine yakın olmasına öncelikle dikkat ederler. Bu şekilde öğrencilerin ulaşım problemi yaşaması, işe geç kalması gibi sorunların önüne geçmiş olurlar. Sağladıkları konaklamalar işyerlerine yürüme mesafesinde değilse çoğu işveren işyeri ve konaklama arası ulaşımı sağlayabilmeniz için servis koyar. Aylık 50-60 dolar civarında bir tutar ödeyerek bu servisleri Work and Travel programı boyunca kullanabilirsiniz.
  • Work and Travel’da işverenlerin konaklama sağlarken dikkat ettiği bir diğer nokta ise konaklama ücretlerinin çok pahalı olmamasıdır. Çünkü konaklama sağlayan işverenler siz Türkiye’den ayrılmadan önce sizin adınıza gerekli ayarlamaları yapar ve ayarladığı bütün evlerin kiralarını peşin öder. Siz de Amerika’da çalışıp kazandığınız para ile kiranızı direkt işverene ödersiniz. Bu nedenle Work and Travel’da konaklama sağlayan işverenler konaklama ücretlerinin sizlerin de karşılayabileceği miktarda olmasına özen gösterirler. İşveren tarafından ayarlanan konaklama ücretleri yaşam masraflarının biraz daha pahalı olduğu California, Florida, New York gibi büyük eyaletlerde haftalık kişi başı 150-200 dolar arasıyken; Wisconsin, Utah, Maine, Maryland, Tennessee gibi yaşam masraflarının daha düşük olduğu eyaletlerde haftalık kişi başı 55-100 dolar arasıdır. Bazı işverenler konaklama yerlerini ücretsiz de sağlayabilirler. Bu gibi detaylar yine iş kabul formlarında önceden belirtilir.
  • Work and Travel programında konaklama sağlayan işverenler öğrencilerden konaklama depozitosu alırlar. Bu depozito miktarları işverenden işverene farklılık göstermekle beraber 150-250 dolar civarında olur. Bazı işverenler öğrencilerin Amerika'ya vardıkları zaman depozito ile beraber ilk ay kirasını da ödemelerini isteyebilirler. Program sonunda konaklamadan ayrılırken konakladığınız yerde herhangi bir hasar vermemişseniz depozitonuzu iade alırsınız. Eğer iş seçimi sırasında imzalanan iş sözleşmesinde yazılı olan en erken iş bitiş tarihinden önce işten ayrılırsanız, iş sözleşmesine aykırı hareket ettiğiniz için çoğu zaman işverenlerin bu depozitoyu iade etmediklerini de bilmenizi isteriz. Yine işverenlerden bazıları depozito ödemelerini öğrenciler Amerika'ya gelmeden önce banka havalesi yoluyla transfer edilmesini isteyebilirler. İş yerleştirme sürecinde tüm bu detaylar yine sizlere sunulan detaylı iş tanımlarında (JDD-Job Description Document) yazılıdır.
  • Work and Travel programında konaklama konusunda en sık karşılaştığımız sorulardan biri de programa beraber katıldığınız arkadaşlarınızla aynı konaklama yerinde kalıp kalamayacağınız. Work and Travel’a beraber katıldığınız arkadaşlarınızla aynı konaklama yerinde kalabilirsiniz. Ancak bunun için iş yerleştirmeniz yapıldıktan sonra işvereninizle sürekli iletişim halinde olmanızı ve Amerika’da olacağınız tarih, konaklama yerinde hangi arkadaşlarınızla beraber kalmak istediğiniz vb bilgileri işvereninize iletmenizi öneriyoruz. İşverenlerin neredeyse tamamı Work and Travel katılımcılarına ayarladıkları konaklamalarda kızlar ve erkeklerin farklı yerlerde kalmalarını isterler. Dolayısıyla kızlı erkekli grup olarak Work and Travel programına katılan öğrenciler aynı evde/odada/yurtta kalamayabilirler.
  • Work and Travel’da işveren tarafından sağlanan konaklama yerlerinde mutlaka günlük ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek mobilya ve eşyalar bulunmaktadır. Örneğin konaklama yerlerindeki mutfaklar genellikle yapılı ve kendi yemeğinizi hazırlayabilmeniz için gerekli olan donanıma sahip mutfaklardır. Amerika’da en çok para harcanan şeylerden birinin de yeme-içme olduğunu düşünürsek, evinizde kendi yemeğinizi hazırlayabiliyor olmanız sizin açınızdan her zaman faydalı olacaktır.

Konaklamanız İşveren Tarafından Sağlanmıyorsa: 

Work and Travel’da konaklama sağlamayan bazı işverenler de vardır. Work and Travel programında işverenler konaklama sağlamadığında, ABD Hükümeti’nin Work and Travel programı için yetkilendirdiği sponsor kuruluşlarımız sizlere çeşitli konaklama alternatifleri sunmaktadır. Size sunulan alternatiflerden seçim yapıp, konaklamalarınızı Amerika’ya gitmeden önce mutlaka netleştirmelisiniz. Bu süreç de CampusEdu olarak bizler de öğrencilerimize yardımcı oluyoruz.

Zaten konaklamanın işveren tarafından sağlanmadığı işleri beğenen ve bu işlere yerleşmek isteyen öğrencilerimiz için en büyük tavsiyemiz konaklamalarını Türkiye’den ayrılmadan 30 gün önce mutlaka ayarlamalarıdır. Bu konuda sizlere tavsiyemiz sponsor kuruluşların sunduğu alternatifleri yakından takip etmenizdir. 

Amerika'da gideceğiniz eyalete bağlı olarak konaklama fiyatları değişecektir. Örnek olması için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

CaliforniaHaftalık 150-250 Dolar
UtahHaftalık 75-125 Dolar
TexasHaftalık 100-150 Dolar
WisconsinHaftalık 50-100 Dolar
New YorkHaftalık 125-200 Dolar
MassachusettsHaftalık 150-225 Dolar
South CarolinaHaftalık 75-125 Dolar

Genel olarak özetlememiz gerekirse; çoğu işveren kendi kazancınızdan haftalık olarak ödeyeceğiniz bir ücret karşılığında konaklamanızı ayarlamaktadır. İşvereninizin konaklama ayarlamadığı durumlarda Amerika merkezli sponsor firmalar ile CampusEdu danışmanları öğrencilere konaklama konusunda yol göstermektedir. Konaklama seçenekleri ortak paylaşımlı ev, hotel/motel veya yurt tipi konaklamalardan oluşmaktadır.

Work and Travel programında konaklayacağınız yerler için haftalık kişi başı ne kadar kira ödeyeceğiniz iş kabul formlarınızda belirtilmektedir. Bazı konaklama yerleri sizden depozito da isteyebilir. Bu durumda program bitiminde evden ayrılırken bu ücret işvereniniz tarafından size iade edilir. Bazen depozitoyu Türkiye’den ayrılmadan banka havalesi ile işverene göndermeniz gerekebilir. Bu gibi detaylar da yine iş kabul formlarında belirtilmektedir.

Work and Travel programındaki memnuniyeti artıran en önemli unsurlardan birisi de konaklayacağınız yer ve konaklama şartlarınızdır. Bu nedenle CampusEdu olarak konaklaması işverenler tarafından sağlanan iş seçeneklerine öncelik vermekteyiz. Konaklamanızla ilgili bütün detaylar daha önce de belirttiğimiz gibi iş kabul formunda beirtilmektedir.

Work and Travel programı hakkında detaylı bilgi için bizimle her zaman iletişime geçebilir, aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Geçmiş sene Work and Travel katılımcılarımızdan farklı konaklama seçenekleri ile ilgili bize gelen fotoraflardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.


İlgili Link:  Work and Travel İş Seçenekleri Nelerdir?


 

Canlı DestekÇEVRİM İÇİ

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
BORAY BALCIBORAY BALCI
Work & Travel Programına Katılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Work & Travel programına kayıt olurken öğrenciler açısından en önemli noktalardan biri “Erken Kayıt” döneminde işlemlerini başlatmak olacaktır.

Devamı
HÜLYA KARAKAYAHÜLYA KARAKAYA
Work and Travel Programının Avantajları

Günümüz şartlarını göz önüne alırsak, ikinci hatta üçüncü bir yabancı dil, iletişim becerisi, yeni ve değişken kültürlere açık olmanın her geçen gün daha da önem kazandığını göz ardı edemeyiz. Tam da bu noktada, Work and Travel Programı üniversite öğrencilerinin değerlendirebileceği hem kolay hem de eğlenceli bir fırsattır.

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Ali S.
Ali S. Work and Travel
"Etraf harika. Otel de çok güzel. Birkaç Türk öğrenci daha var ama bunda sonrası için onlardan ayrılıp İngilizcemi geliştirmek için yabancılarla takılmaya karar verdim ."
Devamı
Nurdan K.
Nurdan K. Work and Travel
"İş yerim Florida’da Destin şehrindeydi ve orayı tanımlarken sanırım doğa harikası diyebilirim. İşten arta kalan zamanlarda kumsalda vakit geçirmek ve yeni insanlarla tanışmak benim için özgüven duygumu artıran bir olay oldu. "
Devamı
 
#
Tamam