CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Amerika'da Çalışma Ortamı

AMERİKA'DA ÇALIŞMA ORTAMI

İşverenler size bir iş teklif ettiklerinde sizden belirli beklentileri olur. Yürütmeleri gereken bir işleri vardır ve siz bu işin önemli bir parçasınızdır. İşi kabul ettiğinizde, bir söz veriyorsunuz ve buna göre sorumlu davranmanız önemlidir. Aşağıda aklınızda bulunması gereken birkaç şey var.
 
BEKLENTİLER
 
Eğer işvereninize belli bir tarihe kadar çalışacağınızı söylediyseniz sözünüzde durun. Başvurunuzda belirtilen tarihler çalışmak için hazır bulunacağınız ilk ve son iş günlerini gösterir ve işverenler sizin o tarihlerde iş için orada bulunacağınızı dikkate alırlar. İşverenler, özellikle turizm ve yaz işleri sunanlar, personellerinin belirttikleri tarihe kadar çalışacağına güvenirler. Bir işi kapmak için tutamayacağınız uzunlukta zaman süreleri vermeyin. Çünkü ayrılmanız işvereniniz için bir güvensizlik oluşturacak ve sizin programdan çıkarılmanızla sonuçlanabilecektir. Verdiğiniz süreye sadık olmamanız işvereninizin belki de bir daha hiç uluslararası öğrencilere iş vermemesiyle sonuçlanabilir. Bu tür bir davranışınız sizin farkında olabildiğinizden daha çok başka katılımcıları ve gelecek fırsatları sekteye uğratır. Fakat, eğer işinizde problem yaşıyorsanız, derhal CampusEdu ile bağlantı kurunuz.
 
İŞ TÜRLERİ
 
J- 1 work travel programında yapacağınız işler genellikle dönemsel geçici işlerdir. Bu tür işler genellikle zihinsel zorluklardan çok fiziksel zorlukları içerir. Genellikle J- 1 work travel programlarında başarılı olan kimseler bu zorluklara göğüs gerebilmiş ve çok büyük deneyimler edinmiş kimselerdir.
 
DAVRANIŞ
 
Daima işiniz ve iş arkadaşlarınız için açık fikirli ve olumlu olun. Genellikle yanlış beklentilerle programa katılanlar olumsuz deneyimlere sahip olurlar. İşverenler çalışmaya hevesli ve mevcut personelle anlaşabilen kişileri tercih ederler. Esneklik, heves ve takım çalışması, Amerikan çalışma ortamında çok önemlidir. Bu özelliklerle ödüllendirilirsiniz, bu özellikler olmadan işinizi kaybedebilirsiniz.
 
HİYERARŞİ
 
Amerikan çalışma ortamının bazı özellikleri sizi şaşırtabilir. Danışmanlarınız sizinle yalnızca özel arkadaşlarınızla paylaşacağınızı düşündüğünüz şeyleri paylaşabilir, sizin onu ilk ismiyle çağırmanıza izin verebilirler. İş ortamında sosyalleşmek çok yaygındır ve patronunuz bile buna katılabilir. Bütün arkadaşlıklarına rağmen, sizden her zaman işinizi yapmanız ve sorumlu davranmanız beklenir.
 
ZAMAN
 
Zamanında işe gelmek gereklidir ve hatta zamanından önce orada bulunmak işverenin üzerinde yaptığı olumlu etki nedeniyle avantaj bile sayılabilir. Eğer sık sık geç kalırsanız işi ciddiye almayan biri olarak görünürsünüz. İş görüşmelerinde zaman genellikle kişisel arkadaşlıklar kurmak için kullanılmaz. Bu konuşmalar genellikle kısa ve konu üzerinedir. İş aralarında iş arkadaşlarınızı tanımak için bol bol zamanınız olacaktır.
 
GİYİM VE TAVIRLAR
 
Çoğu iş üniforma giymenizi ya da belirli şekilde giyinmenizi gerektirir. Eğer nasıl giyinmeniz konusunda özel bir bilgi size verilmediyse, ülkenizde ayrılmadan öne bunu işvereninize sorun. Eğer işe varmışsanız ve hala nasıl giyinmeniz gerektiği konusunda kesin bilgiye sahip değilseniz, işvereninize sorun ya da diğer çalışanların nasıl giyindiklerini gözlemleyin. Daha resmi bir iş daha resmi bir giyim gerektirecektir ve siz de ortama uyum sağlamalısınız. İş ortamında iletişim genellikle konuşma iledir ancak sizin vücut dilinizi de dikkate alır. Her ofis kendi çevre ve ahlakına sahiptir. Örneğin, iş arkadaşlarınızla çok yakın olmak onlara yanlış sinyaller verebilir.Amerikalılar genellikle tokalaşırlar fakat diğer uluslar kadar sık öpüşmezler. Tokalaşırken kendinize güvenin, karşınızdakinin elini sıkın. Çok sessiz olmamaya çalışın- Amerikalılar duygusal reaksiyonlar görmekten hoşlanırlar ve tutucu bir görünüm onlara sizin pek de arkadaşça olmadığınız hissini verebilir.
 
İŞ YERİNDE HAKLARINIZ VE SORUMLULUKLARINIZ
 
Geçici işçi olarak, diğer işçilerle aynı haklara sahipsiniz. Ayrıcalığınız yok. Amerikan işveren ve işçiler genellikle istedikleri zaman işten çıkarmak ya da çıkmak için sözleşme imzalamazlar. Amerikan kanunları sizin ülkenizde alışık olduğunuz iş avantajlarını sunmayı garanti etmez.
 
ÜCRETLER
 
Kanunlar sizin işi bıraktığınız tarihe kadar ödemenizin yapılacağını söyler. Kanun aynı zamanda size en az ne kadar ücret ödeneceğini ve kaç saat çalışabileceğinizi de düzenler. Birleşik Devletlerde en az ücret saat başına 7.25 dolardır.  Fakat işçinin ücretini bahşiş ya da iş üzerine alması durumlarında kanun farklılık gösterebilir. Farklı eyaletler, yalnızca o eyalete özgü farklı asgari ücrete ve farklı işçi haklarına sahip olabilirler. Özel bir durumla ilgili sorularınız olursa işvereninize danışın ya da bulunduğunuz eyaletteki çalışma departmanına (Department of Labor) başvurun.
 
ÖDEME ÇEKLERİNİZ VE BORDROLARINIZ
 
Kazanabileceğiniz en fazla miktarda üst sınır yoktur. Büyük ihtimalle 2 haftada bir ödemenizi alacaksınız. Vergi kesintilerinden dolayı her zaman “brüt” maaşınızdan daha az para elinize geçecektir. Bu konudaki sorularınız için işvereninize danışın.
 
İşvereninizin size aldığınız ücretin ayrıntılarını gösteren bordro gibi bir ücret ayrıntısını vermesi gereklidir. Bu bordroları biriktirip vergi iadesi doldururken yararlanmanız tavsiye edilir. İşvereninizle yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak, ücretinizden aynı zamanda üniforma, konaklama ya da diğer- işle ilgili kesintiler yapılabilir. Eğer ödemelerinizle ilgili bir sorunuz olursa doğrudan işvereninizle konuşun. Unutmayın ki nakit ya da kişisel çekle ödeme yapılması yasal değildir. Kazandığınız bütün paranın kaydı olmalı ve vergi kesintisi yapılmalıdır.
 
UYUŞTURUCU TESTİ
 
Bazı işverenler bütün işçilerin işe başlamadan önce uyuşturucu testinden geçmesini isteyebilirler. Bu, işe başlamanızdan önce ya da sonra işvereninizin yasal bir talebidir. Testin pozitif çıkması işinizden çıkarılmanız, programdan çıkarılmanız ve ülkeyi derhal terk etmeye zorlanmanız için yeterli bir sebeptir.
 
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
 
Müşteri hizmetleri Amerikan iş çevrelerinin önemli bir yanıdır. Çoğu J–1 Work Travel katılımcısı kamuya açık yerlerde çalıştığından memnun bir ifadeyle müşteriye hizmet etmeniz gereklidir. Bu ziyaretçilere saygılı davranılması demektir (onlar bazen size saygısız davransalar bile) ve sizden güler yüz ve iyi davranmanız beklenmektedir. Bazıları için, diğer ülkelere kıyasla Amerika’da müşteriye gösterilen ilgi ve güler yüz sahte ya da aşırı görülebilir. Fakat işte bu ilgi ve “gülümseyerek hizmet” Amerikan müşterilerinin bir kez daha gelmesinin anahtarıdır.
 
İŞ KAYBI
 
Sizin performansınızdan kaynaklamasa da işin azalması ya da başka sebeplerden dolayı açığa alınabilirsiniz. Bu tür durumlar genellikle şirketin içinde bulunduğu maddi sorunların sonucudur. Böyle bir durumun gerçekleşmesinden önce genellikle uyarılırsınız. İşverenler sizin gibi değerli bir işçiyi kaybetmekten hoşlanmazlar. Kovulursanız bu şirketin sizin performansınızdan memnun olmamasındandır. Çoğunlukla insanlar güvenilmez/tutarsız oldukları için, işbirliği yapmadıkları için ya da disiplini bozduklarından işten atılırlar. Eğer yanlış bir şey yapıyorsanız, durum bu derece ciddileşmeden önce mutlaka uyarılırsınız. Böyle bir ortam oluşmadan önce mutlaka işvereninizle konuştuğunuzdan emin olun. Eğer işvereninize ulaşmakta sorun yaşıyorsanız, CampusEdu’ya veya Sponsor kuruluşa başvurun.
 
 

 

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
MERT ÖZTÜRKMERT ÖZTÜRK
Work & Travel Maceramın Özeti

Summer Work and Travel programında yaşadığım güzel anıların hepsini kelimelerle anlatabilmem çok zor ama özetlemem gerekirse; ...

Devamı
DENİZ SAVAŞDENİZ SAVAŞ
Eski Katılımcı/Yeni Danışman Gözünden Work and Travel Deneyimi ve Şehir Dışından Programa Kayıt

CampusEdu ile Work&Travel programına katıldıktan sonra 2015 yılında yolum tekrar CampusEdu ile kesişti ve burada çalışmaya başladım...

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

İbrahim A.
İbrahim A. Work and Travel
"WAT programı gerçek anlamda hayata bakış açımı değiştirdi. Gitmeden önce biraz çekimser davrandım ama bu kadar memnun kalacağımı tahmin edemiyordum."
Devamı
Özgür S.
Özgür S. Work and Travel
"Utah'da Lagoonparkta çalıştım. Önceleri Utah fikri biraz korkutsa da ucuzluğu, yapmak isteyeceğiniz her şeyi bulabilmemiz, gitmek istediğim yerlere yakınlığı nedeniyle çok memnun kaldım."
Devamı
 
#
Tamam