CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Önemli Hatırlatmalar

Sözünde Durma - (İşinizde ve Konaklamanızda)

Work And Travel programına katılabilmeniz için öncelikle ayarlanmış bir işinizin olması gerekir. Premium katılımcı iseniz (işinizi kendiniz bulmuyorsanız) yerleştirmenizi CampusEdu/ Sponsor yapar. Self/ Independent Placement katılımcı iseniz kendi işinizi kendiniz bulursunuz. Her iki halde de, siz J–1 Work and Travel katılımcısı olarak, programa yerleştirilmenizi sağlayan Amerika’daki işverene ciddi teminatlarda bulunursunuz. Dolayısıyla hemen köşe başında- bir sokak altınızda daha iyi ücret ödeyen ya da çalışma saatleri daha iyi olan bir iş bulsanız dahi sözünüzde durup sizin ABD’ye gelmenizi sağlayan işvereninizle daha önceden belirlediğiniz sürelerde çalışmaya başlamalı ve devam etmelisiniz.

Aynı zamanda sizin için önceden ayarlanmış ve birlikte belirlenen süre için kalmayı kararlaştırmış olduğunuz konaklama yeri sözünüzde de durmanız önemlidir. Kalacak yerinizin olmasını garantilemek için birçok işveren siz daha gelmeden kalacağınız yerin bütün kirasını sizin için öder. Hatta çoğu zaman işveren evin bütün masrafını üstlenir ve sizin kiralamanıza uygun olabilmesi için sizden yalnızca bu masrafın bir kısmını talep eder.

Neden Kaldığım Yeri ya da İşimi Değiştirmem Bu Kadar Sorun Oluyor?

J- 1 Work and Travel programının sürekliliği her bir J- 1 Work and Travel katılımcısının ve onları işe alan işverenlerin davranışlarına bağlıdır. Eğer siz işinizi daha önceden kararlaştırılmış tarihten önce bırakırsanız, işveren yalnızca sizi kaybetmekle kalmıyor aynı zamanda bir daha J- 1 programına dahil de olamıyor. J- 1 programının işverenleri olmazsa, program da olmaz.

Şimdiden birçok katılımcının belirlenmiş tarihten önce ayrılması yüzünden artık J- 1 Work and Travel katılımcısı işe almayı reddeden işverenler var. Gelecek yıllarda J- 1 Work and Travel katılımcısı olacak öğrencilerin bu fırsatını yok etmek sorumluluğunu almayın. Kendinizin ve kendi kararlarınızın sorumluluğu alın; sözünüzde durun!

Bazı koşullar altında Sponsor firma iş değiştirmenizi onaylayabilir. Eğer, iyice düşündükten sonra, kaldığınız yeri ya da işinizi değiştirmek için geçerli sebepleriniz olduğunu düşünüyorsanız CampusEdu ve Sponsor firmayı arayın. Neden işinizi ya da konaklamanızı değiştirmek zorunda olduğunuzu kanıtlayan geçerli sebepler sunmanız istenecektir. Sonuç olarak işinizi değiştirmenize izin verilirse tamamlamanız gereken formlar ve birtakım işler olacaktır.

İşimden Kovulursam ya da Açığa Alınırsam Ne Olacak?

Eğer bağımsız ya da Premium işinizden kovulursanız, CampusEdu / Sponsor firma size yeni bir iş bulmayacaktır. Neden kovulduğunuza bağlı olarak, örneğin hırsızlık ya da kavgaya karışmak gibi, programdan çıkarılabilirsiniz ve vizeniz iptal edilebilir. Böyle bir durumda CampusEdu ve Sponsor firmaya artık söz konusu işte çalışmadığınızı bildirmelisiniz.

Eğer hiçbir suçunuz yokken açığa alınırsanız CampusEdu ve Sponsor firmayı aramalısınız. Böyle bir durumda yeni bir iş seçeneğini tartışabiliriz.

Ülkeme Dönmek İçin İşimden Erken Ayrılmama İzin Var mı?

Eğer programa katılmışken programı kararlaştırılan süreden erken bırakmaya niyetiniz olduğu anlaşılırsa programından çıkarılabilirsiniz. Sicilinizde Amerika’ya girmek için bilerek ve isteyerek yanlış bilgi verdiğinizi belirten bir ibare bulunacaktır. Lütfen iş bırakma gibi bir niyetiniz varsa bunu 2 hafta önce iş verene bildiriniz!!!

İş Değiştirme

Eğer işinizi değiştirmek istiyorsanız öncelikle CampusEdu ve Sponsordan onay almalısınız. Sponsor firma iş değiştirmenizi onayladığı durumlarda gerekli belgeleri verilen süre içinde tamamlamanız gerekecek. CampusEdu size gerekli bilgi ve yöntemler hakkında bilgi verecektir. Eğer gerekenleri yapmakta geç kalırsanız programdan çıkarılabilirsiniz.

Self Placement Katılımcılar

İş değiştirmesine izin verilen bağımsız program katılımcılarına Sponsor tarafından Değiştirilen Bağımsız İş Sözleşmesi (Replacement Independent Agreement Form- RIPA) verilecektir. Yeni işinize başlamadan önce RIPA’yı doldurup Sponsor firmaWork Travel’a teslim etmelisiniz.

İşimden Ayrılırsam ve Yeni Bir İşim de Yoksa Ne Olacak?

J- 1 Work and Travel programınızın tamamında çalışmak zorunda değilsiniz ama CampusEdu’yu nerede yaşadığınız ve uzun süreli seyahat edecekseniz nereye gideceğiniz konusunda güncel olarak bilgilendirmelisiniz.

Premium Katılımcılar

İş değiştirmesine izin verilen Premium katılımcılara Sponsor tarafından gerekli belgeler sağlanacaktır. Yeni işinize başlamadan önce hemen gerekli formları doldurup belgeleri Sponsor firmaWork Travel’a teslim etmelisiniz.

Premium katılımcılar henüz Amerika’ya gelmeden işleri ve yerleşim yerleriyle ilgili oldukça ayrıntılı bilgi aldıklarından, işlerini değiştirmelerine çok nadir izin verilir. Bağımsız katılımcılara bu konuda daha esnek davranılmasına rağmen yine de onlardan da sözlerinde durmaları beklenir.

Ev Değiştirme

Eğer kalacağınız yer konusunda işvereninize verilmiş bir sözünüz yoksa ev değiştirmeniz mümkündür. Eğer kaldığınız yeri değiştirirseniz derhal Sponsor firmaWork Travel’ı 1- 888- 224- 0450 numaralı telefondan Pazartesiden Cumaya saat 8.30–17.00 arası arayarak bilgilendirin. Bilgilerinizi güncellemezseniz programdan çıkarılırsınız.

Kaldığım Yeri Değiştirdiğimi Bildirmezsem Ne Olur?

Amerikan hükümeti ve Sponsor firmaWork Travel bildirdiğiniz adreste yaşayıp yaşamadığınızı periyodik denetimlerle kontrol eder. Eğer hükümet yetkilileri ya da Sponsor firma belirttiğiniz adresten size ulaşamazsa vizeniz derhal iptal edilir. Bu nedenle iş ya da ev değişiminizi Sponsor firmaWork Travel’a bildirmeniz çok önemlidir.

İkinci İş Bulmak

İkinci işi bulmak çoğu Work and Travel katılımcısının planları arasındadır ve sizin de planınız bu olabilir. Tek istisna Premium program katılımcılarının Premium işverenleri bu durumu yasakladıklarında gerçekleşir. Premium işvereninizin ikinci işe izin verip vermediği İş sözleşmesinden belirtilir.

İkinci bir iş bulmalarına izin verilen katılımcıların, birinci işleriyle çakışmayan ikinci bir iş bulmalarının zor olduğunu bilmeleri gerekir. Bu nedenle ikinci bir iş olmadan da kendinizi finanse edebileceğiniz yeterli parayı yanınızda getirdiğinizden emin olun.

Eğer katılımcı ikinci işi bulursa, ikinci işinin Yerleştirme Teminat Formunda belirtilen birinci işinin çalışma saatleriyle çakışmadığından ve sorumluluklarını aksatmadığından emin olmalıdır.
 
 

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
BESTE PEHLİVANBESTE PEHLİVAN
Work&Travel Programında Erken Kayıt Neden Önemlidir?

Bildiğiniz üzere Work and Travel sizlerin hayatınızı değiştirebilecek en kapsamlı program. Peki, bu programa erken kayıt yaptırmanın avantajları nelerdir?

Devamı
SONER ÇAVUŞSONER ÇAVUŞ
Kültürel Etkileşim Programı Olarak – Work And Travel

Work & Travel programına önceden katılmış biri olarak programın birey üzerindeki etkilerini doğrudan tecrübe edebildim ve gözlemleyebildim.

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Işık D.
Işık D. Work and Travel
"Ayın 15inde Boston'a geldik bi gece hava alanında sabahladık.16sı sabahı Boston'dan trenle Saco'ya geldik."
Devamı
Merve U.
Merve U. Work and Travel
"Ben de Wat programı katılımcılarındanım. Tercihim de CampusEdu’tu bana güven verdiği için. Club Getaway'de çalışmayı tercih etmiştim. Hem kalacak yer sağlıyordu hem de NewYork'a yakındı."
Devamı
 
#
Tamam