CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Acil Durumlar

ABD’de kaldığınız süre boyunca hiçbir acil durumla karşılaşmamanızı umuyoruz fakat her durumda önceden hazırlıklı olmak oldukça önemlidir.
 
911- ULUSAL ACİL YARDIM TELEFON HATTI- POLİS, İTFAİYE YA DA AMBULANS
 
Acil durumda yapılacak ilk iş en yakın telefondan 911’i aramaktır. Telefonunuza cevap verecek personel acil durumlar konusunda uzmandır. Sorularına doğru ve net cevaplar verdiğinizden emin olun. Yavaş konuşun ve size telefonu kapatmanızı söyleyene kadar hatta kalın. Hangi yardıma ihtiyacınız olduğu, polis, itfaiye ya da ambulans, hakkında size yardımcı olacaklardır. Bunun yanı sıra, kaybolursanız ya da herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bir polise ya da kanun görevlisine sormaktan çekinmeyin, sizlere memnuniyetle ellerinden gelen yardımı yapacaklardır.
 
SPONSOR 24 SAAT ÜCRETSİZ TELEFON HATTI
 
Ciddi bir acil durumda, 911’i aradıktan sonra, Sponsor firmayı 24 saat ücretsiz telefon hattından arayınız. Eğer çalışma saatleri (Pazartesi’den Cuma’ya-8:30-17:00 yerel saat) dışında bir saatte acil durumla karşılaşırsanız, arayacağınız numara 24 saat ücretsiz olan numaradır. Eğer acil bir durumla karşı karşıya değilseniz, çalışma saatlerimizde aramalısınız.
 
Sizlere neyin acil olup neyin olmadığı konusunda yardımcı olabilmek için aşağıdaki listeyi hazırladık:
 
ACİL DURUMLAR ( 911 aranmalı)

•Eğer ciddi bir hastalığınız varsa ya da yaralanmışsanız
•Eğer şiddet içeren ya da içermeyen ciddi bir suçun kurbanı olmuşsanız
•Tutuklanırsanız ya da alıkonulursanız
 
ACİL OLMAYAN DURUMLAR (Sponsor aranmalı)

•DS- 2019 formunuzun, pasaportunuzun ya da diğer bir önemli belgenizin kaybolması ya da çalınması
•Ev ile ilgili rahatsızlıklar (evden memnun olmama, kira-depozito tartışmaları, evin durumu vs)
•Ev ya da iş ile ilgili genel bilgi isteme
•Temel yasal düzenlemeler ya da iletişim bilgileri için bilgi ya da öneri isteme
•Hırsızlığa ya da hafif suçlara maruz kalma (bagajınızın ya da değerli eşyalarınızın kaybolması vb.)
•İşçi-İşveren meseleleri (vergi iade soruları, son ödemenin alınması, çalışmanın zamanlanması vs)
•Sosyal Güvenlik ve vergi problemleri
•Sosyal Güvenlik kartınızın ya da W–2 formunuzun iletilmesi
•Program süresince temel ulaşım ihtiyaçları
•Pasaportunuzun kaybolması- ülkenizin Amerika’daki konsolosluğuna başvurun
•Sigorta Soruları- AVI International’la doğrudan bağlantı kurun
•Uçuş bilgisi değişiklikleri- havayolu şirketinizle doğrudan bağlantı kurun
•Sosyal Güvenlik Kartınızın gecikmesi- Sosyal Güvenlik ofisini ücretsiz hattından arayın.

Sponsor firma Work and Travel yardım merkezinin 24 saat ücretsiz telefon hattının numarası katılımcı kimlik kartınızın üzerinde yazılıdır.
 
Farkında olunmalıdır ki ne tür bir acil yardım aradığınıza göre size Sponsor telefondan yardımcı olma olasılığı sınırlıdır.  Çoğunlukla, bir çok finansal ve yasal kurumun kapalı olduğu akşam ve hafta sonlarında yalnızca destek ve tavsiye verilebilmektedir.
 
Yukarıda belirtildiği üzere, acil yardım hattı, gerçekten bu hatta ihtiyacı olanların erişebilmeleri için, sadece gerçekten acil durumlarda aranmalıdır.
 
 
Diyelim gecenin 11’inde havaalanına indim, beni karşılayacak hiç kimse yok ve nereye gideceğimi bilmiyorum, bu durum bir acil durum sayılabilir mi?
 
Bu durumu sizin bir acil durum olarak algılamanızı anlayabiliyorsak da,  bizim için bu bir acil durum değildir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için size aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

•Varış tarihinizden en az iki hafta önce CAMPUS’e seyahat ve konaklama bilgilerinizi gönderin.
•Bağımsız katılımcılar seyahat ve karşılanma planlarını işverenlerine bildirmelidir.
•Premium katılımcılar iş yerleştirme formlarındaki talimatları okumalı ve uygulamalıdır.
•Karşılanma planlarınızda değişiklik olması olasılığına karşı, alternatif planlara hazırlıklı olun, örneğin o gece için bir otelde konaklama gibi.

YASAL HAKLAR: TUTUKLANIRSANIZ NE YAPMALISINIZ?
 
Eğer bir suç işlemekle suçlanırsanız, durumla ilgili herhangi bir şey söylemeden önce yapılabilecek en iyi şey avukatınızla konuşmaktır. Polis memuruna ya da konsolosluğunuza bulunduğunuz bölgedeki en ucuz ya da ücretsiz yasal servisleri sorun. Her eyaletin kanunları farklıdır. Ücretsiz ya da ucuz bir yasal yardım için uygun görülmeyebilirsiniz. Avukatların oldukça masraflı olabileceğini unutmayın. CampusEdu , ailenizle bağlantı kurma gibi konularda size mümkün olan her türlü yardımı yapacaktır fakat biz size yasal danışmanlık yapamayız. İngilizce yeteneğiniz ne kadar iyi olursa olsun mutlaka bir tercüman talebinde bulununuz.
 
Tutuklanırsanız, bir telefon görüşmesi hakkınız var. Sponsor firmanın 24 saat ücretsiz numarasını arayınız. Hangi eyalette, şehirde ya da kasabada olduğunuz ve ne ile suçlandığınız hakkında bilgi sağlamaya hazırlıklı olun.
 
Sponsor size yasal danışmanlık yapamaz ancak size bir yasal danışman sağlayabilir. Lütfen bu yasal ve finansal servislerden yararlanma imkânının akşam ve hafta sonlarında kısıtlı olduğunu unutmayın.
 
Sorumlu olabileceğiniz herhangi bir suçlamanın bedelini ya da cezaları ödemeniz beklenmektedir. Sponsor firma personeli, gerek duyulduğunda, sizinle doğrudan ya da kanun uygulayıcılar aracılığıyla sürekli iletişimde olabilmek için elinden geleni yapacaktır. Sponsor firma yerel ajansınızı durumdan haberdar edecektir. Ailenizi bilgilendirmekle yerel ajansınız sorumlu olacaktır.
 
Olası zorluklardan kaçınmak için, kendinizi eyalet ve yerel kanunlar hakkında bilgilendirin, örneğin alkollü içki kullanma yaşı, trafik kuralları ve narkotik uygulamaları gibi.
 
GENEL DURUMLARDA YAPILACAKLAR
 
Amerika’daki J- 1 maceranız boyunca birçok mücadeleyle karşılaşacaksınız. Bu mücadelelerden biri de çalışan olarak ya da işin kendisi ile ilgili olarak işte yaşayacaklarınız olabilir. Bu programdaki özgür katılımcılar olarak bu tür sorunlarla ve mücadelelerle nasıl baş edeceğiniz kişisel gelişiminizin önemli bir parçasıdır.
 
Eğer sizin üstünüzle ya da çalışma arkadaşlarınızla bir problem yaşıyorsanız, bunu mümkün olduğunca profesyonelce halletmeye çalışın. Yeni bir çalışan olarak daha önce iş arkadaşlarınızın yaşamış olduğu karışıklıkları ve sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Onlarla bu tür durumları konuşun, belki size sorunuz kolayca çözebileceğiniz önerilerde bulunabilirler. İş yönetiminiz orada sizi ve diğer bütün çalışanları saygılı bir şekilde dinlemek için vardır. İşinizle ilgili sorularınız ya da merak ettikleriniz için onlarla konuşmaktan çekinmeyin. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa büyük işyerlerinin İnsan Kaynakları Bölümü size yardım için iyi birer danışman olabilirler.
 
Bütün işlerde, hoşlanmayacağınız ya da birlikte çalışmayacağınızı düşüneceğiniz insanlarla tanışabilirsiniz. Ancak kişiyle doğrudan konuşmanın sorunu çoğu zaman halledebilir. Sizin işinizdeki göreviniz ile ilgili birçok sorun da bu şekilde ele alınabilir. Konuşmak kötü sonuçlardan kaçınmanızı sağlayacaktır. İşle ilgili daha fazla şey öğrenmek için istekli ve ilgili olun.
 
İşinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda aşağıdaki kişilerle gösterildiği sırada konuşmayı deneyin
 
1) Sizin üstünüz/danışmanınız
2) Bölüm yöneticiniz
3) İnsan Kaynakları bölümü.
 
Eğer hiçbiri mevcut değilse, CampusEdu ve/veya Sponsorla iletişim kurun, size yardım için elimizden geleni yapacağız.

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
SONER ÇAVUŞSONER ÇAVUŞ
Kültürel Etkileşim Programı Olarak – Work And Travel

Work & Travel programına önceden katılmış biri olarak programın birey üzerindeki etkilerini doğrudan tecrübe edebildim ve gözlemleyebildim.

Devamı
FATOŞ AKBABAFATOŞ AKBABA
Work and Travel Katılımcısıyken...

New York City... Elinde kahveyle kalabalık sokaklarda kaybolmak ne güzel olur, Redstairs’te saatlerce oturup sohbet etmek, şehrin ışıltısını izlemek nasıl keyifli olur...

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Bilal G.
Bilal G. Work and Travel
"Selam Nihan Hanim nasilsiniz? Zorlu bi yolculugun ardindan Amerikadayiz artik. Burada her sey guzel gececek gibi."
Devamı
Serkan K.
Serkan K. Work and Travel
"Şu anda geçtiğimiz yazı ABD'de geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum ve bu sene tekrar gitmeyi istiyorum. Yazı ABD'de geçirmek size hayal gibi gelmesin yalnızca istemeniz yeterli."
Devamı
 
#
Tamam