CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Eve Dönüş - ABD'den Ayrılış

Eve Dönüş- ABD’den Ayrılış

Work And Travel programınızın sonunda, birçok hatıranız, dolu bir adres defteriniz ve ziyaretiniz esnasında karşılaştığınız bütün zorlukların üstesinden gelmenin verdiği güveniniz olacak. Birçok insan için dönüklerinde kendi ülkelerindeki yaşama uyum sağlamaları Amerika’daki yaşama uyum sağlamaları kadar karmaşık oluyor. Bu kendi ülkenize yeniden uyum süreci sizin için bir sürpriz olabilir. Her şeyin bıraktığınız gibi kalmasını umarak eve dönebilirsiniz. Fakat siz uzakta iken iki şey olmuş olacaktır:

1) Bütün aileniz ve arkadaşlarınız hayatlarına devam ettiler ve bıraktığınız yerde değiller
2) Yeni bir kültürde yaşadıktan sonra yeni düşüncelerle ve olaylara bakışınızda biraz daha farklı bir kişilikle eve dönmüş olacaksınız.
 
Kültürel farkındalık ve bakış açılarının yeniden şekillenmesi J- 1 work Travel programının önemli yararlarıdır. Eve döndüğünüzde, kendi kültürünüze biraz daha farklı bir açıdan bakacaksınız. Amerikan kültürüne alışmış olacaksınız ve okyanus ötesi bir ülkede yaşamanın o “özel” hissini özleyebilirsiniz. Tatil beldelerinde çalışmış olanlar kesinlikle o güzel çevreyi ve etkinlikleri özleyecekler. Eve döndüğünüzde, diğer Work And Travel katılımcılarıyla görüşmeye devam etmek hatıraları canlı tutmak için güzel bir yol olacaktır.
 
Dönüş Mühleti / Grace Period
 
Programınızın sonunda Amerika’da DS–2019 formunda belirtilen tarihten sonra 30 gün daha kalabilme izniniz var. Bu izin süresi “grace period” olarak bilinir ve verilen süre eşyalarınızı toplamak, işlemlerinizi sona erdirmek ve biraz gezmek için iyi bir fırsattır. Bu süre içinde çalışmanıza ve ABD’den çıkış-yeniden giriş yapmanıza izin verilmez. Eğer grace period’la ilgili sorunuz olursa Sponsoru çalışma saatleri içinde aramaktan çekinmeyiniz.
 
Work Travel programım esnasında ABD’ye giriş-çıkış yapabilir miyim?
 
Evet, work travel programınız içinde ABD’ye giriş çıkış yapabilirsiniz ancak bazı kurallara uymanız gerekir. Her şeyden önce birden fazla giriş olanağı sağlayan bir vizeniz olduğundan ve ABD’ye geri dönüş programa devam edebileceğinizden emin olun (çok girişli vize “type” bölümü altında M harfiyle belirtilir). CampusEdu'ya bağlantı kurmalı ve seyahat etme niyetinde olduğunuzu belirtmelisiniz. Bundan sonra CampusEdu sponsor firma ile bağlantıya geçecek ve  size bir seyahat onayı formunu e-posta adresinize gönderecektir. Bunu kendiniz direk de sponsor firma ile bağlantıya geçerek de yapabilirsiniz. Bu formun çıktısını alıp doldurmalı ve sponsora seyahat etmeyi planladığınız tarihten en az iki hafta önce DS formunuzun fotokopisi ile göndermelisiniz.
 
Beklentiler
 
Bana bu programda çok para kazandığını söyleyen arkadaşlarım oldu. Bu durumda ben de çok para mı kazanacağım?
 
Bu J- 1 Work And Travel programı dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin Amerika’da yaşayarak bu ülkenin kültürünü öğrenmesini hedefleyen ve bunu bir miktar para kazanarak program ücretini de çıkartmasını sağlayan bir programdır. Yıllar içinde, iyi para biriktirip üniversite ya da özel bir tatil için gerekli parayı kazanabilenler olmuştur. Aynı zamanda diğer bazı öğrenciler çok iyi vakit geçirip ve çok çalışıp ancak program ücretinin bir kısmını tamamlayabilmişlerdir.
 
 
Eğer programa katılma amacınız sadece çok para biriktirebilmek ise hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ve elbetteki Amerika’daki Work and Travel programınız bir başarı sayılamaz. Eğer Amerika’ya gelme niyetiniz açık görüşlülükle, mücadeleler ve yeni deneyimlerin olduğu bir maceraysa programınız başarılı olacaktır ve siz bu açıdan çok zengin sayılabileceksiniz.
 
Programdan Çıkarılma
 
Work And Travel programından bir katılımcının çıkarılması belki de Sponsor firma personelinin yapmakta en çok zorlandığı şeylerden biri. Çünkü bu o katılımcının programda başarılı olma fırsatını elinden almak ve aynı zamanda katılımcının ileride başvuracağı vizelerde zorluklarla karşılaşması demek. Ancak sponsor firma hepinizin olgun, akıllı birer yetişkin olduğunu göz önünde bulundurarak programın bu basit kurallarına riayet edeceğinizi ve sorumlulukla uyacağınızı düşünüyoruz. Bunu gerçekleştirdiğiniz sürece, hiç kimsenin programdan çıkarılmasına gerek olmayacaktır.
 
Programdan çıkarılmak aşağıdaki anlamlara gelir:

•Program dışı olursunuz.
•Artık bir sağlık sigortanız olmaz.
•Vizeniz iptal edilir.
•Ülkeyi derhal terk etmek zorundasınız.
•ABD’ye giriş için yapacağınız diğer vize başvurularında zorluklarla karşılaşırsınız.

Canlı DestekÇEVRİM İÇİ

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
BORAY BALCIBORAY BALCI
Work & Travel Programına Katılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Work & Travel programına kayıt olurken öğrenciler açısından en önemli noktalardan biri “Erken Kayıt” döneminde işlemlerini başlatmak olacaktır.

Devamı
FATOŞ AKBABAFATOŞ AKBABA
Work and Travel Katılımcısıyken...

New York City... Elinde kahveyle kalabalık sokaklarda kaybolmak ne güzel olur, Redstairs’te saatlerce oturup sohbet etmek, şehrin ışıltısını izlemek nasıl keyifli olur...

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Perihan Nur Ö.
Perihan Nur Ö. Work and Travel
Work and Travel programına gitmeden önce korkularım vardı ama şuan iyi ki katılmışım diyorum :) Muhteşem bir yaz tatiliydi, dönmek istemedim :)
Devamı
Aslı T.
Aslı T. Work and Travel
"Merhaba, ben Aslı Tarım. 2008 yazında CampusEdu Yurtdışı Eğitimle Work and Travel programına katıldım. North Carolina eyaletindeki Charlotte’a diğer adıyla Queen City’ye gittim."
Devamı
 
#
Tamam