CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Yurtdışında Staj

Yurtdışında staj programları nelerdir? Neden Yurtdışında staj yapmalısınız? Yurtdışında staj programlarına size sunacağı avantajlar neler olabilir?

 

Teknolojinin, insan kaynaklarının ve rekabetin hızla geliştiği günümüz dünyasında fark yaratabilmenin yollarından birisi de yurtdışında staj yaparak kariyerinize rakiplerinizden bir adım daha önde başlayabilmenizdir!

 

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iş dünyasındaki yükselen rekabet, teknoloji gelişimi, iş dünyasının inanılmaz bir hızla kendisini yenilemesi, yeni mezun gençlerin sadece okulda öğrendikleri teorik bilgilerle iş dünyasında yeterli başarıyı ortaya koyamamasına neden olmaktadır. İş deneyimini yurt dışında kendi alanınızla ilgili yapmanız bu rekabet ortamında size son derece önemli bir avantaj sağlayacaktır. Yurtdışında Staj sizi iş dünyasında bir adım öne çıkarabilecek önemli unsurlardan birisidir. Yurtdışında staj programlarına katılarak hem kariyer yapmak istediğiniz alanla ilgili bir yurtdışı deneyimi elde edebilecek, hem de CV’nize inanılmaz derecede katkıda bulunabileceksiniz.

 

Bugünün rekabete dayalı iş pazarında, akıcı bir veya birkaç yabancı dilin olması mesleğinizde başarıya ulaşmanız için önemli bir adımdır. Akıcı bir yabancı dile sahip olup bunu iş ortamında kullanmış olanlar büyük bir avantaj elde etmiş olacaklardır. Yurtdışında dil okullarının ve Üniversite/Kolejlerin verdiği Eğitim ve İş Programları, size uygun dil kursları ile beraber çeşitli alanlarda çalışma olanağı yaratarak iş hayatına iyi bir başlangıç yapmanızı sağlarlar. Buna ek olarak Amerika’da dil eğitimi almanıza gerek kalmadan direkt olarak staj programlarına başlayabilirsiniz. Yurtdışında staj yaparak var olan dil bilgisi seviyenizi günlük yaşam ve iş yaşamında yeteri kadar pratik yapma şansı bulursunuz. Türkiye’de binlerce kişi sadece dil eğitim programlarına yüklü miktarlarda para ödeyerek dil seviyelerini geliştirebilmek için yurtdışında dil eğitimi almaktadır. Dil okullarında eğitim alırken çalışma imkanı bulamadıklarından ötürü de dil eğitim masraflarının dışında ayrıca yurtdışında kalacakları süre boyunca günlük masraflarını karşılamaları da gerekmektedir. Bu durumda dil okuluna ve konaklamaya verdikleri ücretlere bir de cep harçlıkları eklenmektedir. Yurtdışı staj programlarının özellikle maaşlı alanlarında staj yaptığınızda, para kazanabileceğiniz için masraflarınız çok daha düşük olacaktır.

 

Bazı ülkelerde staj programları dil eğitim programlarıyla beraber verilmektedir. Bu programlarda hangi staj programını seçerseniz seçin, tüm dil becerilerinizin tamamını kuvvetlendirmek için gerekli genel yabancı dil dersleri ve işyerinizde kullanacağınız özel amaca yönelik dil dersleri programda yer alacaktır. Bu sayede telefonda konuşma, iş mektubu ve rapor yazma, sunum yapma ve toplantılara katılmak için gereksinim duyduğunuz dil becerilerinizi geliştireceksiniz. Öğrendiklerinizi de staj sırasında uygulamaya koyma şansını elde edebileceksiniz. Böylelikle, ana dilinde çalışanlar ile aynı iş ortamında çalışarak yabancı dili daha iyi seviyeye getirmek mümkün olacaktır.

 

Özetle, yurtdışı staj programlarına katılırsanız;

 

-Yabancı bir şirkette alanınızla ilgili iş deneyimi elde edebilirsiniz

 

-Yabancı dilinizi iş ortamınızda ve iş ortamınız dışında güncel hayatta yaşantınız süresince pratik yapabilme fırsatını yakalamış olursunuz

 

-Alanınızla ilgili teknik kelime haznenizi geliştirebilirsiniz

 

-Uluslararası iş ortamında çalışma bilincinizi arttırarak profesyonel ve kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz

 

-Farklı kültürlerden insanlarla tanışıp yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz

 

-Yabancı bir ülkede profesyonel iş yaşantısının farklılıklarını deneyimleyebilirsiniz

 

-Maaşlı staj programına katılırsanız çalışırken para kazanabilir, program masraflarınızı çıkarabilirsiniz

 

-Yabancı bir ülkede edindiğiniz bu iş deneyimini ve geliştirdiğiniz dil becerinizi CV’nize ekleyip, daha yüksek ücretli ve daha iyi şartları olan bir işverende çalışma şansınızı rakiplerinize göre ciddi anlamda arttırmış olursunuz…

 

Kariyer için seçilen yol ne olursa olsun, ilgi alanına uygun bir staj konusu bulunabilir. En fazla staj imkanı olan alanlar Turizm ve Otelcilik (Hospitality), pazarlama, hukuk, medya, finans, E-Ticaret, telekomünikasyon, grafik tasarım, moda, halkla ilişkiler ve business internship alanlarıdır.

 

Staj programını tamamladığınızda işverenden referans mektubu alabileceksiniz. Eğer staj programınız süresince dil eğitim programlarına da katılmışsanız, dil okulundan da sertifikanızı alabilirsiniz.


 
#
Tamam