CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Tanıtım Videosu (Video CV)

Amerika’da Staj Programında İşveren Kendinizi Daha İyi Tanıtmanın En Güzel Yolu, Video CV!

Amerika’da staj programı başvuru sürecinde en önemli aşama işverenle yapacağınız mülakat aşamasıdır. Mülakatlar telefonla veya skype yoluyla görüntülü olarak yapılmakta olup, ortalama 5-10 dakika sürmektedir. Mülakat sırasında işveren hem İngilizcenizi test edecek, hem de daha öncesinden kendisine iletilmiş olan resimli CV’niz üzerinden sorularla deneyimlerinizi öğrenmek isteyecektir. Ancak istediğiniz bir işverenle mülakat ayarlanabilmesi için işverenin de sizin özelliklerinizi değerlendirip size sunacağı pozisyona uygun görmesi gerekmektedir. (Staj mülakatları örnek videosunu ve sorularını görmek için tıklayın)

Amerika’da özellikle uzun dönem ve maaşlı staj (paid internship) pozisyonları için hazırlayacağınız resimli CV itinalı ve detaylı hazırlanmalıdır. Ancak günümüzde resimli CV’nizin dışında, işverenin bizzat kendinizi görebileceği ve sesinizi duyabileceği, kendinizi daha detaylıca anlatma şansınızın olduğu Video CV formatı daha da geçerlilik kazanmaya başlamıştır. Video CV hazırlamanız sizin işveren tarafından kabul alma şansınızı arttırmış olacaktır. Bunun yanı sıra, yine telefonla yada skype üzerinden mülakat yapılacaktır fakat Video CV hazırlayarak bu mülakata da hazırlık yapmış olacaksınız. Çoğu katılımcı skype mülakatları sırasında heyecanlandığından kendilerinden beklenenden daha kötü bir performans sergiliyorlar. Ancak bu şekilde bir video hazırlayan katılımcı, işverenin mülakat sırasında soracağı çoğu soruya hazırlık yapmış oluyor ve işveren de mülakat öncesi katılımcı hakkında aradığı çoğu bilgiyi Video CV’de bulabildiğinden ötürü mülakatı uzun tutmuyor. Bu yüzden CAMPUSEDU Yurtdışı Eğitim olarak, staj programlarımıza kayıt olan katılımcılarımızın kendilerine uygun staj pozisyonu bulunmasını hızlandırmak ve mülakata çok daha iyi hazırlanmasını sağlamak amacıyla Video CV hazırlanmasını istemekteyiz.

Video CV İçeriği Hakkında Önemli Notlar

Uygun bir zamanda bir arkadaşınızın yardımıyla çekeceğiniz videoda genel olarak kendinizden, neden Amerika’da staj yapmak istediğinizden, işverene nasıl fayda sağlayabileceğinizden, geçmiş iş deneyimlerinizden, staj yapmak istediğiniz alanla ilgili olan deneyimlerinizden ve üniversitede aldığınız ilgili derslerden, hobilerinizden, staja ne zaman başlayabileceğinizden vs.. bahsedebilirsiniz. Video CV için öncelikle konuşma metninizi yazıya dökmenizi ve sonra videoya kaydetmenizi öneririz.

Videoyu çekeceğiniz mekan seçimi de işverenin beğenisini toplayabilmeniz açısından önemlidir. Örneğin Turizm stajı yapmak isteyen birisi videosunu bir otelde, aşçılık stajı yapmak isteyen birisi bir otelin mutfak bölümünde kıyafetiyle beraber çekebilir. Staj yapmak istediğiniz alanla uyumlu olacak temiz, gösterişli ve formal bir kıyafet seçiminde bulunabilirsiniz. Örneğin IT, Accounting, Human Resources, International Relations, Turizm Otelcilik bölümlerinden F & B, Front Office vs. gibi alanlarında staj yapmayı isteyenler videolarında daha profesyonel ve ciddi bir görünüm için takım elbise tercihinde bulunabilirler.

Aşağıda Amerika’da staj yapmak isteyen katılımcılarımız için Video CV örneklerini bulabilirsiniz. Aklınıza takılan sorularda CAMPUSEDU danışmanlarıyla iletişime geçmekten çekinmeyiniz. En hızlı ve isteğinize uygun staj pozisyonlarının bulunmasında sizlere danışmanlık hizmetlerimiz devam edecektir.


VİDEO CV ÖRNEKLERİ 

 
#
Tamam