CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Başvurusu ve İşlemler

Amerika’da Staj Programı Başvuru Süreci ve İşlemler
Amerika’da Staj Programına başvuru yapmak isteyen katılımcının İngilizce seviyesi ve programa uygunluğu CAMPUSEDU tarafından değerlendirilip onaylandıktan sonra, kayıt süreci boyunca yapılması gereken işlemleri ve adımları aşağıda bulabilirsiniz.
1)Ön Kayıt Aşaması
CampusEdu Başvuru Formunun doldurulması (CAMPUSEDU tarafından iletilecek)
•Taahütnamenin imzalanması (CAMPUSEDU tarafından iletilecek)
• Ön Kayıt Ücreti olan 300 USD’nin CAMPUS’e ödenmesi
2)Belgelerin Hazırlanması
•Resume: Amerika’da yanında staj yapacağınız işverenlerinize kendinizi daha iyi tanıtabilmek için hazırlamanız gereken, CV niteliğindeki Özgeçmişinizin özenle hazırlanması gerekmektedir. Bu aşamada CAMPUSEDU olarak katılımcılarımıza yardım etmekteyiz. Boş CV taslağı ve örnek doldurulmuş CV’ler katılımcıya iletilecektir.
•Cover Letter: Yine Amerika’daki işvereninize kendinizi ve staj yapmaktaki niyetinizi açıkca anlatan bir niyet mektubu yazmanız gerekmektedir. Bu aşamada da sizelere CAMPUSEDU olarak yardım etmekteyiz.
•Video CV: Amerika’daki işverenlere iletilmek üzere kendinizi İngilizce olarak tanıttığınız, neden staja katılmak istediğinizi anlatan video çekimi…. Videonuzu çektikten sonra youtube’a yükleyip linkini CAMPUS’e göndermeniz gerekli. Örnek Video CV içintıklayın.
Not: Bazı durumlarda sponsora ve işverene göre değişmekle beraber Video CV hazırlamanız istenmeyebilir. Aksi belirtilmedikçe tüm katılımcıların Video CV’lerini iletmeleri gerekmektedir. Bu konuda CAMPUSEDU danışmanınız sizi yönlendirecektir.

3)Mülakat Aşaması
Katılımcımız isteklerine ve şartlarına uygun bir işveren bulunduktan sonra işveren stajyeri ile telefon veya skype üzerinden mülakat yapmak isteyecektir. Mülakatın sonrasında işveren sizi kabul ettiğinde iş yerleştirmeniz gerçekleştirilir. Mülakatı geçememe durumunda size başka işverenler sunulmaya ve başka mülakatlar ayarlanmaya devam edilecektir.
Mülakatta işverenin sorabileceği sorular için tıklayınız.
4)Belgelerin Tamamlanması ve Kesin Kayıt Aşaması
İş yerleştirmesi tamamlanan katılımcı artık kesin kayıt aşamasına geçmiştir. Bu aşamada:
•Kalan Program Ücreti ve SEVIS Ücreti (180 USD), ABD’den yasal belgelerin getirtilmesi için tamamlanır. Vize başvurusunda kullanacağınız yasal belgelerin gelmesi kalan ödemenin tamamlanmasından sonra en az 4 hafta sonra olur.
•Yasal belgelerin getirtilebilmesi için kalan ödeme dışında aşağıdaki belgelerin de CAMPUS’e iletilmesi gerekmektedir:
* Terms and Conditions ve Sponsor Orijinal Başvuru Formu (İmzalamanız için CAMPUSEDU tarafından göderilecek)
* İmzalanmış Proof of Financial Support (Bu belge işlemlerinizin yapıldığı sponsor kuruluş tarafından istenmeyebilir. Eğer isteniyorsa bu belgenin boş hali CAMPUSEDU tarafından size iletilecek)
* Training Plan (Staj Planı) (İmzalamanız için CAMPUSEDU tarafından staj planınız oluşturulup size iletilecek)
* Pasaport Kopyası
* 2 adet 5X5cm vize fotoğrafınız (bu fotoğraf size vize başvurusunda da gerekli olacak, çektirdiğiniz fotoğrafın sadece 2 tanesini CAMPUS’e iletmeniz gerekmektedir.
* Diploma kopyası (Eğer diplomanız İngilizce değilse, yeminli tercümandan onaylı İngilizce tercümesi gerekmektedir)
* İngilizce Not Dökümü (Transkript)
* Sponsorun isteğine bağlı olarak deneyim gösterilen işverenlerden İngilizce referans mektup veya mektupları

5)Yasal Belgelerin Getirtilmesi
•Bu aşamada işveren tarafından imzalanmış Trainee Plan (Staj Planı) DS 7002, DS2019 formlarınız ve SEVIS Receipt Amerika’daki sponsorumuz tarafından CAMPUSEDU ofisine kargo yoluyla gönderilir.

Not: Trainee Plan (Staj Planı) DS 7002 Formu sizin staj süresince çalışacağınız departmanları ve her departmanda ne kadar süreyle çalışacağınızı gösterir. Örnek staj planı için tıklayın
Belgeler CAMPUS’e ulaştıktan sonra katılımcıya imzalaması ve vize başvurusunda yanında bulundurması için iletilir.
6)Vize Aşaması
Amerika’dan staj yasal belgelerinizin gelmesiyle beraber resmi işlemlerde son aşama olan vize başvuru aşamasına geçmiş olursunuz. CAMPUSEDU danışmanları size vize için toparlamanız gereken vize belgelerinizin hazırlanmasında ve mülakata hazırlıkta mülakatta çıkabilecek sorularla beraber size eksiksiz danışmanlık sağlayacaktır. Bu sayede CAMPUSEDU adaylarının yaptığı staj vize başvuruları %98 gibi çok yüksek bir başarı oranı ile sonuçlanmaktadır.
7)Yolculuk Aşaması
CAMPUSEDU olarak katılımcılarımız vizesini aldığında biz kendilerine uçak rezervasyonu yaptırmış olacağız. Katılımcı kendisi uçak biletini ayarlayabilir veya CAMPUSEDU danışmanlığından yararlanabilir. Yine bu aşamada katılımcı uçuş bilgilerini işverenine ve CAMPUS’e bildirir. Yolculuğa hazır olan katılımcımıza Amerika’ya ilk gittiğinde yapması gerekenler ve Amerikan Kültürü ve Kanunları hakkında uçuş öncesi uyum oryantasyonu verilir. Böylece katılımcımız her türlü donanımla programa başlayabilmenin huzurunu ve güvenini yaşayacaktır.
8)Staj Aşaması
Amerika’da vardığınız andan itibaren hem CAMPUS’le hem de sponsor kuruluşla iletişimde olup, her türlü sorununuzda 7/24 danışmanlık hizmetinden faydalanabileceksiniz.

 


 
#
Tamam