CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Çalışma Saatleri ve Kazanç

Amerika’da Maaşlı Staj Programına Katıldığımda Kazancım Ne Kadar Olur?
Amerika’da maaşlı staj programına katılırsanız saatlik ücretini ortalama 10-14 USD olarak değişiklik gösterir. Bu ücretler işverene göre ve çalıştığınız pozisyona göre değişebilir. Amerika’da haftalık çalışma saatiniz üzerinden maaşınız verilir ve haftalık ortalama çalışma saat sayınız 40 saat olur. Yine saatlik ücrette olduğu gibi çalıştığınız işverene göre haftalık saatleriniz daha da fazla olabilir.
Amerika’da ilk 40 saat normal mesai ücreti (regular time) alırsınız. Ancak 41. saatten itibaren fazla mesaiye (overtime) girdiğinden saat ücretinizin 1.5 katı almaya başlarsınız. Örneğin toplamda 60 saat çalıştığınız bir haftada 40 saat normal mesai, 20 saat de fazla mesai yapmış olursunuz ve kazancınızı da saat ücretinin 12 USD olduğu bir yerde şu şekilde hesaplayabilirsiniz:
40 saat X 12 USD = 480 USD
20 saat X 18 USD = 360 USD
Bu örnekte haftalık toplam kazancınız 840 USD ve aylık da 3360 USD olmuş olur. Ancak, bu örnekte dikkat ederseniz haftada 60 saat çalışma imkanı sunan bir işveren üzerinden gidilerek hesaplama yapılmıştır. Genelde işverenlerin büyük bir kısmı haftada 40 saat çalışma imkanı sunduğundan aylık kazancınızı 1800-2000 USD civarı olacakmış gibi düşünebilirsiniz.
Bu kazancınızın içerisinden aylık ortalama 300-500 USD konaklamaya ödediğiniz zaman geri kalan miktar size 1 ay boyunca yaşamsal masraflarınızı karşılayabilmeniz için yeterli olacaktır. Bazı katılımcılarımız 12 ay veya 18 aylık staj sonunda iyi miktarda para bile biriktirmiş olmaktadırlar. Bu özelliğiyle Amerika’da Maaşlı Staj programları kendi kendini çıkaran sayılı programlar arasında yer almaktadır.
J1 kültürel değişim programlarından olan Amerika’da Internship/Staj programlarının maddi kazancı dışında asıl getirileri sizin kariyerinize katabileceklerinizdir.
Amerika’da maaşlı staj programlarına katılırsanız;
-Yabancı bir şirkette alanınızla ilgili iş deneyimi elde edebilirsiniz
-Yabancı dilinizi iş ortamınızda ve iş ortamınız dışında güncel hayatta yaşantınız süresince pratik yapabilme fırsatını yakalamış olursunuz
-Alanınızla ilgili teknik kelime haznenizi geliştirebilirsiniz
-Uluslararası iş ortamında çalışma bilincinizi arttırarak profesyonel ve kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz
-Farklı kültürlerden insanlarla tanışıp yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz
-Yabancı bir ülkede profesyonel iş yaşantısının farklılıklarını deneyimleyebilirsiniz
-Çalışırken para kazanabilir, program masraflarınızı çıkarabilirsiniz
-Yabancı bir ülkede edindiğiniz bu iş deneyimini ve geliştirdiğiniz dil becerinizi CV’nize ekleyip, daha yüksek ücretli ve daha iyi şartları olan bir işverende çalışma şansınızı rakiplerinize göre ciddi anlamda arttırmış olursunuz…
Tüm bu yukarıda saydıklarımız sizin programa katıldığınızda elde edeceğiniz kazançlardır. Programda ne kadar para kazanacağınız elbette önemlidir. Çünkü program süresince kendi kazancınızla yaşamaya çalışmak, ailenizden yada bir başka tanıdığınızdan maddi destek almamak isteyeceksiniz. Amerika’da maaşlı staj programı da sizin ABD’de bulunduğunuz süre boyunca para kazanıp kendinizi geçindirmenizi sağlayacaktır. Ancak en önemlisi sizin kariyerinize ve geleceğinize katacağı avantajlardır. Unutmayın ki, kendinize yatırım geleceğinize yatırımdır!
Amerika’da size uygun maaşlı staj imkanları hakkında bilgi almak için bir dakikanızı ayırın ve aşağıdaki linke tıkladığınızda açılacak formu doldurun. Size özel staj fırsatları için 24 saat içinde geri dönelim.
BİLGİ İSTEK FORMU İÇİN TIKLAYIN

 


 
#
Tamam