CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Çalışırken Kazancınız

Yurtdışı Staj Programlarında Ne Kadar Kazanabilirim?

Yurtdışında Staj programıyla eğer Amerika’da staj yapmayı seçmişseniz, kazancınız seçmiş olduğunuz staj programına göre değişiklik gösterecektir. Üniversite öğrencilerine uygun olan yaz stajı programları genellikle maaşsız olduğundan katılımcı para kazanamaz. Yine aynı şekilde Amerika’da Business Stajına başvurduysanız staj yapacağınız süreye ve işverene göre maaşlı yada maaşsız staj yapabilir ve kazancınız da buna göre belirlenir.

campusinternshipAmerika’da maaşlı staj imkanları genellikle mezuniyet sonrası başvurularn Internship ve Training programlarında mevcuttur. Saatlik ücretler ortalama 8 USD ile 12 USD aralığında değişir. Çalışma saatleri haftalık ortalama 40 saat civarı olur. Ancak bazı işverenler fazla mesai (overtime) imkanı da sağlamaktadırlar ve kimi katılımcılarımız haftada 50-60 saat arası çalışabilmektedirler. Bu tamamen staj yaptığınız alanla ve işverenle alakalı bir şeydir. Turizm Otelcilik yada Restoran Yönetimi stajı alanlarında saat ücretleri 2.50 USD -4.50USD civarında olabilir. İlk etapta bu verilen saat ücreti düşük gibi görünse de bu işler bahşişli işler olduğundan kimi zaman bahşişlerle saatlik ücret 15 USD ile 25 USD arasında değişiklik gösterebilir. Amerika’da gelen hesabın %15-20 oranında bahşiş vermek görünmeyen, yazılı olmayan bir kanun niteliğindedir. Bu yüzden bahşişli işler bol kazançlı işler grubuna girmektedir ve bu pozisyonlar için ileri seviyede İngilizce ve geçmiş iş deneyimi aranmaktadır.

aşçılık_stajıAmerika’da staj programında kazanç kişinin performansına ve dil seviyesine göre katılımcı staja başladıktan belli bir zaman sonra artış gösterebilir. İşveren memnun olduğu katılımcıları saatlik ücret artışıyla yada sezon sonu bonusuyla (500 USD ile 1500 USD arası değişebilir) ödüllendirebilmektedir. Amerika’da staj yaptığınız süre boyunca ikinci bir işte çalışamazsınız. Staj yaptığınız işverende stajınız boyunca girişken, kolay geçinilir, çalışkan, pozitif ve hep güler yüzlü olmanızı tavsiye ederiz.

İngiltere ve Kanada’daki Work and Study Programlarında bazı alanlarda maaşsız staj sunulduğundan her hangi bir gelir elde edemezsiniz. Ancak maaş alınabilecek alanlardan olan satış işleri, oteller, restoran ve kafeler, otel işlerinde çalışan katılımcılar İngiltere’de ortalama saatlik ücreti 8-12 GBP (Sterlin), Kanada’da 8-12 CAD (Kanada Doları) alırlar.

Yurtdışında stajla ilgili aklınıza takılan her türlü konuda CAMPUSEDU danışmanlarıyla iletişime geçip sorularınızı yöneltmekten çekinmeyiniz.

BİLGİ İSTEK FORMUNU DOLDURUN, SORULARINIZI SORUN, DANIŞMANLARIMIZ CEVAPLASIN!


 
#
Tamam