CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Program Süresi

Amerika’da Staj Program Süresi Ne Kadardır?

Internship programında katılımcıya 18 aya kadar, turizm sektöründe 12 aya kadar çalışma hakkı tanınmaktadır. Fakat bu süreye ek olarak ABD'de 30 gün daha turist statüsünde kalabilirsiniz (grace period).

Staj süreleri ister training programı olsun isterse internship programı, minimumda 3 ay, maksimumda 18 aydır. Hospitality (Amerika’da Turizm Stajı alanları) alanı için hem training programında hem de internship programında staj süresi maksimum 12 ay olarak sınırlandırılmıştır.


Staj Programına Kaç Kere Katılabilirsiniz?

Internship programına üniversitede okuduğunuz sürece birden fazla katılım hakkınız vardır. Internship programını bitirdiğiniz ve Türkiye’ye geri döndüğünüz andan itibaren en erken 3 ay sonra programa başlayabilirsiniz.

Amerika'da Staj Program SüresiÜniversiteden mezun olduğunuz anda mezuniyetinizin üzerinden 12 ay geçmemişse Internship programına tekrar katılabilirsiniz. Ancak mezuniyetinizin üzerinden 12 ay geçmişse, bu sefer Internship yerine katılım koşulları gereği Training programına katılarak yine aynı işverene staj yapmaya gidebilirsiniz.

Eğer daha öncesinden Training programıyla Amerika’da staj yapmışsanız ve tekrardan programa katılabilirsiniz. Aynı işverende staj yapacaksanız bu sefer size bir önceki stajınızdan daha farklı bir bölümde, yada aynı bölümdeyse bile daha üst bir mevkide staj yapacağınızı kanıtlamanız gerekecektir. Burada 2 yıl kuralına dikkat edilmesi gerekmektedir!

2 Year Rule (2 Yıl Amerika’ya Girememe Uygulaması)

Internship ve PCT katılımcıları, 2 yıl İkamet Uygulamasına tabi olabileceklerini bilmelidirler. Bu onların, Amerika’daki stajlarını tamamladıktan sonra Amerika’ya geri dönebilmeleri için en az iki yıl kendi ülkelerinde ikamet etmeleri anlamına gelmektedir;

2 Yıl İkamet Uygulanabilmesi için su koşulların gerçekleşmesi gerekmektedir.

•Katılımcının Amerika’daki stajını ve masraflarını kendi devleti tarafından finanse ediliyorsa;
•Katılımcının Staja katıldığı alan kendi ülkesindeki “ az bulunan meslekler” listesinde yer alıyorsa

Staj Programını Uzatabilirsiniz, ancak…

Amerika'da Staj Program Süresi 3Stajı uzatma isteği olan katılımcının bunu haklı gösterecek nedenleri olmalıdır. Bu koşullar aşağıda belirtilmiştir:

• Planlanan program niteliklerinin gerçekleştirilebilmesi için daha fazla zamana gerektiğinin kanıtlanması
• Toplam program zamanı 18 ayı, Turizm sektörü için 12 ayı geçmemesi
• Program uzatma işleminden sonra çalışmak istenilen yerin ayni iş yeri olması
• Sigortanın istenen sürece uzatılması

Bu belirtilenler sağlandıkça, ekstra ödeme karşılığında sponsor kuruluş stajınızı uzatmada size yardımcı olabilir.


 
#
Tamam