CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Başarılı Bir Staj Mükalatı İçin Tavsiyeler

Mülakat telefonla veya SKYPE üzerinden işverenle direk olarak yapılır. Bu aşamada işveren, sizin fotoğraflı CV’nizde ve eğer varsa çekip CAMPUS’s iletmiş olduğunuz Video CV’nizi izlediğinde belirttiğiniz özellikleriniz hakkında bire bir konuşarak sizden bilgi almak ister. Ayrıca İngilizce seviyenizi de yine yapılan bu mülakat ile değerlendirir.

Mülakat daha önceden belirlenen tarih ve saatte yapılır. Mülakat zamanına kadar ön hazırlık yapmak mülakatın iyi geçmesi açısından önemlidir. Ön hazırlık yaparken; İşveren, Firma, işin detayları ve işin bulunduğu şehir ve eyalet hakkında detaylı bir ön çalışma yapmak çok önemlidir. Bu yüzden firmanın web sayfasını incelemek, ne tarz hizmetler verdiğini ve bu hizmetlerin bedellerinin ne olduğunu araştırıp öğrenmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca sorulabilecek sorulara karşı vereceğiniz cevaplara önceden çalışıp ezberlemekte de fayda vardır. Eğer mümkünse cevaplarınızı bir kağıda sistematik olarak yazmak mülakat sırasında çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Firmanın detayları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu görüşme sırasında işverene iletmeniz sizi diğer mülakata girecek kişilerden bir adım öne çıkaracaktır. Örneğin bir otel yetkilisi ile mülakata giren bir aday; “Otelinizin web sayfasını inceledim. 130 tane odası bulunmakta. Ayrıca bir SPA salonu ve bir tane de açık havuzu var. Restoranda şu tarz yemekler servis ediliyor ve akşam saat 11’ de restoran kapanıyor…” gibi bilgileri vermek işverenlerin üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Mülakat sırasında işverenler sizin CV’nizi önlerinde açık bulunduracaklarından, CV’nizin bir çıktısını alıp mülakat sırasında sizin de yanınızada bulundurmanızda fayda vardır.

Aşağıdaki videoda, geçmiş sene Turizm ve Otelcilik (Hospitality) katılımcılarımızdan birinin Hyatt Regency New Orleans İnsan Kaynakları Müdürüyle yapmış olduğu mülakat örneğini izleyebilirsiniz. Bu video sadece bir örnektir. Bazı işverenler videodaki müdürden daha hızlı konuşabileceği gibi, daha yavaş da konuşabilir. Yada çok daha farklı sorular da sorabilir… Bu videoyu izledikten sonra videonun altında bulunan başarılı bir staj mülakatı için size tavsiye edebileceğimiz ipuçlarını inceleyiniz.YURTDIŞI STAJ İŞVEREN MÜLAKATI SIRASINDA SORULABİLECEK SORULAR VE BAŞARILI BİR
MÜLAKAT İÇİN İPUÇLARI

İşverenlerin sorabileceği örnek sorular ;

 • How would you describe yourself?
 • Management Traineeship, do you know what does it cover?
 • Do you have Hospitality experience? / CV iniz hep onunuzde durmali. CV nin ciktisini almalisiniz.
 • Which relevant Courses did you take in your University?
 • Did you do any internship during your education? / Internship staj demektir.
 • In which departments did you work?
 • Do you know what does Customer Service Mean? Can you explain?
 • When would you start your traineeship program?
 • In which department would you like to work?
 • Have you ever had problems or arguments with the clients while you were working? Can you explain? What did you do?
 • Have you ever had problems with your fellow workers? If so what would you do? / What did you do?
 • What is your career objectives?
 • What is the most challeging part of participating this program for you and how do you think to overcome these challenges

Amerika’da Staj Programı İşveren Mükalatlarında Başarılı Olmak İçin…

 • İşverenin sorduğu soruları cevaplarken lütfen her zaman olumlu, güleryüzlü ve iyimser olun. Her zaman bu programın sizin geleceğinize olumlu yön vereceğini hissettirin. Ayrıca yabancı bir kültürde çalışacağınız için bu kültürü öğrenmeyi de çok istediğinizi bu yüzden bu programın sizin için çok güzel bir fırsat olduğunu belirtin.
 • Eğer Staj Alanı daha teknik konularda ise o zaman mutlaka işveren konu hakkında sizin teknik bilgilerinizi sınamak isteyecektir. Örneğin IT alanında staj yapmak isteyen kişiye bildiği programları veya tasarım programlarını soracaktır. Daha önceden hangi projelerde çalıştığını ve bu projelerde hangi görevlerde yer aldığını soracaktır.
 • Son olarak da sizden sorularınız olup olmadığı sorulacaktır. Sorularınız iş, konaklama, saatler hakkında olabilir... İşverene konu hakkında soru sormanız sizin ilgili olduğunuzun bir göstergesidir. Bu yüzden mülakat öncesinde işverene soracağınız bir yada birkaç tane soruyu önceden düşünüp karar verin. Sonra da zamanı geldinde işverene sorularınızı sorun.
 • Mülakatın sonunda ise işveren eğer sizi beğenmişse; kendi işyerinden bahsedip size bilgi verecektir. Mülakat biterken yine işverene size vakit ayırdığı için teşekkür edip, tanıştığınıza memnun olduğunuzu da ifade edin. Bol şanslar…

 
#
Tamam