CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Amerika'da Staj-Internship Programları

Amerika’da Staj – Internship USA Programı

Üniversite mezunu genç nüfusunun oldukça fazla olduğu ülkemizde, mezuniyet durumunda olan öğrencilerimizin işsizlik sorunu gözle görünür bir gerçektir. Bu noktada öğrencilik hayatı boyunca oluşturulmuş CV’nin büyük bir önemi vardır ve sonrasında kariyeriniz için yapacağınız atılımlarınızın yerinde olması gerekir. Bu noktada sizlere sunulabilinecek en önemli seçeneklerden biri Amerika’da Staj- Internship USA (yurtdışında uzun dönemli maaşlı/maaşsız staj) programıdır. Programın adı Staj olarak geçse de, aslında internship programına katılan kişiler bir iş deneyimi kazanır ve çalışan olarak Amerikan şirketinde kariyerine yön verir.

Amerika Internship (staj) programı ile Amerika'da ve yurtdışında iş deneyimi edinmek ve kariyerlerine bu şekilde yön vermek isteyen 18-30 yaş aralığındaki kişiler yılın her dönemi Amerika’da staj başvurularını yapabilirler. J1 vizesi ile gerçekleşen bu program katılımcılara üniversitede gördükleri eğitim üzerine staj yapıp deneyim kazandıran bir kültürel değişim programıdır.

Amerika’da Staj/Internship Programın amacı Mart 1993 Federal Kanununa göre ise şu şekilde açıklanmıştır; ‘Stajın asıl amacı dışardan gelen ziyaretçinin yapacağı kariyer alanında gelişmiş bir eğitim programına tabi tutulması ve ona Amerikan tekniklerinin, metotlarının ve ustalıklarının öğretilmesidir.’

Amerika 'da StajInternship (Staj) Programın süresi ise katılımcıya minimum 2 ay, maksimum 18 aya kadar çalışma hakkı tanınmaktadır. Kısa dönem stajları genelde maaşsız olup uzan dönem staj programları maaşslı olmaktadır. Staj programınızın bitmesinden sonra üstüne 30 gün daha çalışma izniniz olmadan ABD’de turist olarak bulunabilirsiniz.Stajı uzatma isteğini olan katılımcının bunu hakli gösterecek nedenleri olmalıdır. Bu koşullar aşağıda belirtilmiştir:

•Planlanan program niteliklerinin gerçekleştirilebilmesi için daha fazla zamana gerektiğinin kanıtlanması
•Toplam program zamanı 18 ayı geçmemesi
•Program uzatma işleminden sonra çalışmak istenilen yerin ayni is yeri olması ve sigortanın istenen sürece uzatılması

Internship programına katılmak isteyen kişiler programın 2 bölüme ayrıldığını göreceklerdir;

1)Internship USA

Bu seçeneğe üniversite öğrencileri ile yeni mezunlar (mezuniyetinin üzerinden 12 ay geçmemiş olanlar) katılabilirler. Bu adayların programa katılabilmesi için mesleki bir deneyim sahibi olmaları beklenmez. Üniversitede okuyup da yaz tatilinde staja katılmak isteyen katılımcıların stajları en az 2 ay olmalıdır ve genellikle maaşsız staj pozisyonları sunulmaktadır. Maaşlı staj alternatifleri uzun dönem staja gidenler için sunulmaktadır.

Amerika’da Staj programlarından Internship Programına katılanlar en fazla 12 ay staj yapabilmektedirler.

2)PCT (Professional Career Training)

Bu programda bir staj programıdır ancak mezuniyetinden bir sene geçmiş ve 1 sene iş deneyimi olan kişiler içindir. Eğer staj yapacağı alanla bağlantılı bir bölümden mezun olmamışsa en az o alanda Amerika dışında 5 senelik iş deneyiminin olması gerekmektedir. Training Programında stajyer kişiye büyük sorumluluklar verilebilir. Yükselme şansı çok yüksektir.

Training Programında en fazla 18 aya kadar staj yapılabilmektedir. Eğer Hospitality (Turizm ve Otelcilik) alanında staj yapılacaksa, bu süre en fazla 12 ay olabilmektedir.

Hangi alanlarda staj yapabilirsiniz?

Amerika’da Staj programı en çok Turizm Otelcilik mezunu ve hizmet sektöründe çalışmak isteyenlere hitap etmektedir. İşletme, pazarlama, muhasebe ve mühendislik dalları da internship programı dahilinde staj yapabileceğiniz alanlardır.

Amerika’da Staj – Örnek Finance Marketing Pozisyonunu İş Detayı İçin Tıklayın
Amerika’da Staj – Örnek Culinary Ahçılık Pozisyonu İş Detayı İçin Tıklayın
Amerika’da Staj – Örnek Food and Beverage Pozisyonu İş Detayı İçin Tıklayın
Amerika’da Staj – Örnek Web Development Pozisyonu İş Detayı İçin Tıklayın

CAMPUSEDU Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Amerika’da Staj Programı katılımcılarımıza sunduğumu hizmetlerimiz nelerdir?

•Program hakkında bilgilendirme
•Etkili CV hazırlanmasına yardım
•İş alanlarının adaylara sunulması
•İşe yerleştirme servisi
•Her türlü sorularınıza detaylı açıklamalar
•Başvuru için gerekli tüm belgelerin eksiksiz hazırlanmasında rehberlik.
•Vize için gereken DS-2019 ve DS7002 Training Plan (Staj Planı) belgelerinin ABD'den getirilmesi
•Etkili Vize danışmanlığı ve önemli uyarılar
•Amerika'da ve Türkiye'de oryantasyon düzenlemeleri
•Program süresini kapsayacak Sağlık ve Seyahat sigortası
•Sosyal güvenlik kartında yardım
•Acil durumlarda 24 saatlik danışmanlık
•Ücretsiz calling card ve Sim Kart
•Program sonrası ABD’de ödediğiniz vergilerin vergi iadesi (taxback) işlemlerinizde ücretsiz danışmanlık
•Program katılımcı sertifikası


 
#
Tamam