CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Yurtdışı Staj Alanları

Yurtdışında staj imkanları ve alanları genellikle ülkelere göre değişiklik göstermekle beraber, hemen hepsinde ortak alanlar da bulunmaktadır. Bu alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Turizm ve Otelcilik/Hospitality Internship (Food and Beverage, Front Office, Housekeeping Department, Restaurant Management)
-Aşçılık ve Mutfak Sanatları / Culinary Arts
-Mühendislik / Engineering
-İşletme ve İktisat / Business and Management
-Muhasebe, Finans / Accounting and Finance
-Satış ve Pazarlama / Sales and Marketing
-Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları / Human Resources
-Uluslararası İlişkiler /International Relations
-Bilişim ve IT / Software Development – Web Design – Web Develop – IT Internship

Aşağıda sıraladığımız alanlarda yurtdışında staj programları bulunmamaktadır:

Eğitim sektörü (Öğretmenlik, profesörlük, asistanlık), beden eğitimi, antrenörlük, teknik mürettebatlık yada uçak mürettebatlığı, uluslararası sularda tekne mürettebatlığı, bebek bakıcılığı (AuPair Programı ile bebek bakıcılığı yapabilirsiniz), seyahat acentesi görevlisi, sağlık sektöründeki meslek grupları (doktorluk, hemşirelik, eczacılık, veterinerlik vb) gibi alanlarda staj yapamazsınız. Staj yapmak istediğiniz alanın uygunluğu konusunda CAMPUSEDU danışmanlarından destek alabilirsiniz. Araştırmalarınıza başlamadan önce istediğiniz alanda staj pozisyonlarının olduğundan ve programa katılım koşullarını sağladığınızdan emin olunuz.

Staj Pozisyonları Ülkeden Ülkeye Değişiklik Gösterebilir:campusinternship13

Amerikada maaşlı/maaşsız staj programı için hemen hemen tüm bölümlerin mezunları başvuru yapabilmektedirler. Amerikadaki staj sponsorlarımıza neredeyse tüm sektörlerden işverenler başvuruda bulunmakta ve yurtdışından stajyer adayı talebinde bulunmaktadır. Ülkenin ekonomik durumuna ve işverenlerin ihtiyaçlarına göre bazı bölümlerden mezun adaylar çeşitli yıllarda daha çok rağbet görebilmektedir. Bunların en başında da Turizm ve Otelcilik / Hospitality Internship – Training alanı gelmektedir. Bunu Bilişim/IT, Culinary/Ahçılık, Satış Pazarlama/Sales & Marketing, İşletme ve İktisat / Business & Finance alanları takip etmektedir. 

Yine Amerika’da Business Internship Programına katılarak Amerika’nın önde gelen dünyaca ünlü şirket kurum ve kuruluşlarında çok farklı alanlarda 2 aydan 12 aya kadar staj yapabilme şansını elde edebilirsiniz. Maaşlı veya Maaşsız iş imkanları sunan Amerika’da Business Stajına mezun olan kişilerin yanı sıra Amerika’da Yaz Stajı yapabilmek için üniversitede okuyan öğrenciler de katılabilirler. Özellikle San Francisco, San Diego, Chicago ve New York şehirlerinde bulunan marka isimlerin sundukları yurtdışı staj alanlarına örnekler şunlardır:

-Accounting / Audit – Advertising - Arts & Technology – Banking – Beauty & Cosmetics – Business and Cultural Affairs – Business Consulting – Cultural Affairs/Tourism – Design - Education – Enterprise Technology – Fashion/Retail – Fashion Merchandising - Finance/Asset Management – Gaming - International Affairs – International Development – IT - Law – Logistics – Luxury Travel – Online Magazine/Publishing – Television/Journalism

Amerika’da Business Internship Programı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

campusinternship19Amerika dışında İngiltere’de Staj ve Kanada’da Staj Programlarının diğer adıyla Work and Study programı için hemen hemen tüm bölümlerden mezun adaylarımızın başvurularını yıl boyunca kabul edebilmekteyiz. Bu program için adaylarımız mezun oldukları veya eğitim aldıkları bölümle ilgili bir işyerinde staja yerleştirilirler. Work and Study programında genellikle maaşlı işlere yerleşen adaylarımız çeşitli satış işleri, oteller, kafeler, restaurantlar ve resort otellerde staja yerleştirilip çalışan adaylarımızdır. Kendi eğitim alanlarıyla ilgili staj yapmak isteyen adaylarımız ise genellikle maaş karşılığı çalışamamaktadırlar. Örneğin Makina Mühendisliği veya Grafik Tasarım gibi bölümlerden mezun veya halen öğrenci olan bir aday rahatlıkla staj pozisyonuna yerleşebilir ancak bu staj yüksek ihtimalle maaşsız staj olacaktır. Work and Study Kanada, Work and Study İngiltere programları hakkında detaylı bilgiye Yurtdışında Staj web sayfamızin solunda bulunan ana menülerden ulaşabilirsiniz.

Hangi ülkede veya alanda staj yapacağınıza karar veremiyormusunuz? Başvuru koşullarını yerine getirip getirmediğinizden emin değimlisiniz? Alanında uzman deneyimli danışmanlarımızın size bu konularda en isabetli kararı vermenize yardımcı olmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz ve teklif isteyiniz!


 
#
Tamam