CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Internship Programı Nedir?

 

Amerika’da Maaşlı Staj/Internship Programı Nedir?

Amerika’da maaşlı staj programında Amerika’nın programı yürütmeye yetkili merci the U.S. Department of State tarafından 19 Temmuz 2007’de yeni düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre Amerika’da maaşlı staj programı Internship Programı ve Professional Career Training (kısaca Training Programı) olarak birbirinden çok da farklı olmayan iki ayrı programa ayrılmıştır.

Internship Programı için en önemli bilinmesi gerekenler şunlardır:

- Internship programına 18-28 yaş arasında olan, üniversitede eğitim gören veya yeni mezun, deneyimi az olan ve ABD’de başlangıç seviyesi işlerde çalışabilecek tüm adaylar katılabilir.

- Internship programı çerçevesinde staj yapılabilecek örnek işler: Front Desk, Food and Beverage, Research Assistant vb.

- Internship programı en fazla 12 ay sürebilir. Ayrıca yeni düzenlemelere göre tüm Turizm-Otelcilik adayları en fazla 12 aylık programa katılabilirler. Hospitality alanında yapılan tüm staj programları da en fazla 12 ay olabilir.

Internship 2- Yeni düzenlemelere göre Maaşlı Staj programına katılacak adayların çalışacakları şirketlerin de belirli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Buna göre, ABD'deki işveren şirket bünyesinde en az 25 işçi çalıştırmalı ve yıllık cirosu en az 3 milyon dolar olmalıdır. Ayrıca ABD yasaları gereğince bu şirketlerin ABD’de yasal olarak iş yaptığını kanıtlayan belli numaralara sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar:

•Dun and Bradstreet Number
•Employer Identification Number (EIN)
•Proof of Worker’s Compensation Insurance Policy

- Internship ve Training programına katılan adaylar vize görüşmelerine gittiklerinde DS-2019 formu yanında ayrıca DS-7002 olarak adlandırılan formu da götürmeleri gerekmektedir. DS-7002 formu staj programına katılan adayın çalışacağı şirkette neler yapacağını ve hangi eğitimlere tabii tutulacağını gösteren bir formdur. Bu formun diğer bir adı da Internship/Training Plan veya Staj Planı olarak isimlendirilmektedir.

Internship Programı ve Training Programı arasındaki temel farkların karşılaştırmalı şematik anlatımı için tıklayınız...


 
#
Tamam