CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Work and Travel Katılımcısıyken...

Her şey, daha iyi bir yaz geçirmek için ne yapmalıyım sorusuyla başladı. Arkadaşlarım planlarından bahsederken bir anda neden Amerika olmasın dedim. O kadar “New York City.. ahh ahh elinde kahveyle kalabalık sokaklarda kaybolmak ne güzel olur, redstairs’te saatlerce oturup sohbet etmek, şehrin ışıltısını izlemek nasıl keyifli olur diye hayal kurup duruyoruz, hadi gidelim!” dedim. Böylesi ani bir kararı vermek benim için kolay olsa da herkes aynı fikirde değildi. “Ne olacak koca şehirde yalnız kalmam ya birileriyle tanışırım muhakkak” düşüncesiyle özgüvenimi topladım ve ailemi aradım. Tek seferde yalnız gidecek oluşuma tamam demeleri beni şaşırtmış olsa da destek olacaklarını biliyordum!

Daha önce tecrübe etmiş arkadaşlarımla iletişime geçtim ve tavsiye üzerine CAMPUS’e geldim. İster istemez insanın aklında bin bir türlü soru oluyor. Kapıdan girer girmez karşılaştığım sıcacık ilgi karşısında hemen kayıt olmaya karar verdim. Program kayıt öncesi kısa bir İngilizce mülakat yapıldı. İngilizce öğretmenliği okuyunca İngilizce mülakat da insanı korkutmuyor doğrusu. Hemen sonrasında kayıt işlemlerim yapıldı ve sonrasında gerekli belgeleri toplamaya başladım.

Öncelikle belirtmeliyim ki Work and Travel kesinlikle sorumluluk sahibi insanların katılması gereken bir program. Hadi kayıt alındı aman iş de gelince mülakata girer giderim diyecek kadar basit değil. Kayıt sonrası bizlere MY WAT profili oluşturuldu. Burada adım adım yapmam gereken her şey yazılıydı. Danışmanımın da yoğun ilgisiyle her şeyi zamanında ve kolay bir şekilde hallettim. Sıra iş bulmaya gelmişti. Öğrencinin yoğun olduğu, eğlenebileceğim aynı zamanda herkes gibi iyi para kazanabileceğim bir iş arıyordum. İstanbul’da gerçekleştirilen iş fuarına katıldım. Gerek mail üzerinden gerekse video destekleriyle mülakatlara hazırlanmıştık. Mülakat deyince çok resmi korkutucu bir olgu gelmesin aklınıza. İşverenler o kadar sıcakkanlı ki karşımda arkadaşım varmış gibi hissetmiştim. Bir de mülakatta bizden sadece şarkı söylememiz istenince oldukça keyifli bir zaman geçirdim. Benden beklememi istediler. O an bütün ümidimi yitirmiştim. 5 dakika bekledim tekrar içeri girdim. Sana sadece bir soru soracağız dediler. O an merakla ne soracaklarını bekliyordum ve soru şuydu “neden seni seçtik”. Verdiğim cevabı şu an verebilir miyim bilmiyorum ama dediğim ilk şey “çünkü çok güler yüzlü ve eğlenceli biriyim!”. Tabii o an herkes gülmeye başladı ve sonra "alındın" dediler. Sözleşmeyi imzalamadan önce daha iyi bir iş fırsatı geldiğini görünce başka bir işverenle iş anlaşması yaptım. Şimdi geriye vize mülakatı kalmıştı. Olur mu olmaz mı ne sorarlar diye düşüne düşüne o günü getirdim. Mülakata gitmeden önce olası soruları ve dikkat etmemiz gereken noktaları danışmanlarımız bize aktarmıştı. İş mülakatı kadar olmasa da yine enteresan bir mülakata girmiştim. Vizede bizlere sorulanlar bellidir aslında. Kimsin, nerede okuyorsun, nerede yaşıyorsun, ailen, Amerika’da işin ve beklentilerin nelerdir. Bunların hepsi bana mülakata gelmeden söylenmiş olsa da mülakat sırasında vize memurunun gideceğin restorantta ne tür yemekler yapılıyor sorusuna “bilmiyorum gidince göreceğim” demem iki saniye vize memuruyla göz göze gelmeme yetti. Verdiğim cevabı toparlamak için gülmeye başladım. Vize memuru da güldü ve kabul olduğumu söyledi. Önemli olan tek şeyin özgüven ve güler yüz olduğunu ikinci kez anlamış oldum. Bu süreç içerisinde hiçbir desteğini esirgemeyen şirketimin desteğini vurgulamamak olmaz. Daha sonrasında düzenlenen oryantasyonlarla Amerika’ya artık hazırdık.

Uçak biletimi aldım ve artık Amerika’daydım, New York’ta. Biraz New York havası aldıktan sonra otobüse atlayıp Virginia’ya yolculuk başlamıştı. İlk iş deneyimimdi. İyisiyle kötüsüyle dolu dolu bir deneyim oldu. Farklı ülkelerden birçok insanla karşılaştım ve oldukça memnun kaldığım ve halen devam eden arkadaşlıklarım oldu. Çalışma sürecini tamamladıktan sonra 15 günlük kısa bir gezi planlayıp valizimi aldım çıktım. Tek çıkma tercihim biraz tuhaf karşılansa da bunu bir deneme süreci olarak gördüm ve gezimi istediğim gibi şekillendirmek istediğim için benim açımdan oldukça mantıklı bir karardı. Tek çıktım ama hiç tek kalmadım. Gittiğim her eyalette, yolda, otelde en az bir kişiyle tanıştım. İnanılmaz bir deneyim oldu. Work and Travel programını düşünen tüm arkadaşlarıma tavsiyem akademik yıllarını planlayıp kendilerine Amerika’da bir yaz ayırmaları olacaktır. Kötü deneyim bile deneyimsizlikten daha iyidir, emin olun. Çevrenizden uzak tanımadığımız bir yerde başınızın çaresine bakabildiğinizi görmek size inanılmaz bir özgüven kazandıracaktır. Aynı zamanda İngilizcedeki ilerlemenizi gördüğünüzde iyi ki diyeceğinize eminim. Kendinize zaman ayırın ve yola çıkmaktan korkmayın derim.

Böylesi güzel bir yazın ardından, bana bu fırsatı sağlayan CAMPUSEDU Work and Study Abroad şirketinde işe başladım. 2015 yazından edindiğim deneyimlerim 2017 Work and Travel programına katılacak olan herkese bir ışık olur umarım :)

Sizleri de aramızda görmek dileğiyle...  

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl

   
  #
  Tamam