CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE

COVID19 (Corona Virüs) Pandemi Sürecinde Work And Travel Programı

Dünyanın birçok ülkesinden üniversite öğrencilerinin bir araya geldiği Work and Travel programı diğer birçok yurtdışı eğitim programı gibi COVID19 pandemisinden etkilendi.

 

COVID19 (Corona Virüs) PANDEMİ SÜRECİNDE WORK AND TRAVEL PROGRAMI

COVID19 (Corona Virüs) Nedir?

COVID19 olarak kısaltılan Yeni Koronavirüs Hastalığı, ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. ( Kaynak: Sağlık Bakanlığı https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yeni-koronavirus-hastaligi-nedir.html )

COVID19'un Work and Travel Programına Etkisi

Work And Travel (WAT), üniversite öğrencilerinin yaz ayları boyunca Amerika’da çalışarak seyahat edebilmelerini, böylece hem kendilerini hem de başka kültürleri tanımalarını sağlayan ABD hükümeti tarafından düzenlenen ve yasal çalışma iznini barındıran bir kültürel değişim programıdır.

Dünyanın birçok ülkesinden üniversite öğrencilerinin bir araya geldiği Work and Travel programı diğer birçok yurtdışı eğitim programı gibi COVID19 pandemisinden etkilendi.Work and Travel programına katılan üniversite öğrencileri, üniversitedeki sınav tarihlerine göre her yaz 15 Mayıs tarihi itibari ile başladıkları programa bu sene daha geç başladılar. Öğrencilerin Amerika'ya gidiş tarihleri vaka sayıları takip edilerek kontrollü olarak belirlendi. Amerika'ya yapılan uçuşlara çeşitli düzenlemeler getirildi. ABD’ye varmadan önceki 14 gün içinde belli ülkelerde bulunmuş olan ABD vatandaşı olmayan kişiler (çok sınırlı bazı istisnalar dışında) ABD’ye alınmama kararı alındı. Bu ülkeler şunlardır: Brezilya, Çin, İran, İrlanda, Birleşik Krallık, ve Şengen bölgesini oluşturan 26 Avrupa ülkesi. Bu ülkeye giriş kısıtlaması sözkonusu ülkelerden transit geçenler için de geçerlidir. Bu karar doğrultusunda öğrencilerimizin  biletleri direkt uçuş olarak ayarlandı. ( Kaynak: ABD Konsolosluğu https://tr.usembassy.gov/tr/covid-19-koronavirus-hastaligi/ )

Amerika’da süreç boyunca ülkeye  girişten sonra 14 gün karantina uygulaması eyaletten eyalete değişiklik gösterdi. Work and Travel öğrencilerinin yoğunlukla tercih ettiği bazı eyaletlerde 14 gün karantina uygulaması yokken, bazı eyaletlerde de öğrenciler 14 gün boyunca evlerinde karantinada kaldılar. Karantinanın uygulandığı eyaletlerde Amerikalı işverenler süreç boyunca erzak ve ihtiyaç yardımında bulunarak öğrencileri yalnız bırakmayarak yanlarında olduklarını gösterdiler ve 14 gün geçtikten sonra öğrencileri iş başlangıcı yaptılar. Ayrıca Sponsorlar Work and Travel programı katılımcılarının sağlığını ön planda tutarak çeşitli tıp ve halk sağlığı tedbirleri aldılar. İş yerlerinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak çalışılmaktadır ve  maske takımı zorunlu hale getirilmiştir. Work and Travel katılımcılarının çalışma saatleri ve tüm çalışanların haftalık çalışma takvimleri hassasiyetle ayarlanmaktadır. Bu zorunlulukları çeşitli sebeplerden dolayı sağlayamayan iş yerlerinde ise Work and Travel öğrencileri çalışmamaktadır. Tüm bu uygulamalar Sponsorlarımız tarafından Work and Travel programı katılımcılarının sağlığını korumak için düzenlenmiştir. Böylelikle bu yaz Amerika'ya giden öğrencilerimiz herhangi bir zorlukla karşılaşmamıştır.

ABD’ye Work and Travel programıyla giden her öğrencinin, yasal çalışma belgesindeki (DS2019 formundaki) tarihleri kapsayacak şekilde sağlık sigortası olmak zorundadır. Sigortayı, öğrencinin yasal çalışma belgesini de basan sponsor kuruluşlar yaptırmaktadır. 2020 yazı itibariyle Work and Travel katılımcılarının sağlık sigortası kapsamına COVID19 tedavisi eklendi. Böylece Work and Travel programı katılımcısı yaşayacağı herhangi bir olumsuz durumda sigortasını kullanabilecek ve tedavi için herhangi bir harcama yapmayacak.

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl
  Danışman Köşesi
  HÜSEYİN OĞULCAN ATESHÜSEYİN OĞULCAN ATES
  Şirket ve Danışmanla İletişim

  Kayıt olduktan sonra sizinle aktif bir şekilde iletişimde olacak, sorunlarınızı en hızlı ve pratik şekilde çözüme kavuşturacak, istekleriniz ve beklentilerinizi en iyi şekilde analiz edip en uygun seçenekleri sunacak, konaklama gibi konular için öğrencinin kişisel tercihlerine dikkat edecek, sürecinizi hatasız ve eksiksiz şekilde takip edecek ve profesyonel destek olacak olan aynı zamanda programı daha önce tecrübe etmiş  danışmanlarınızla iletişimizin çok iyi olması gerekmektedir.

  Devamı
  Tüm Makaleler

   
  #
  Tamam