CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE

Aslı T.

Aslı T.

(Odtü İktisat Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi)

(Carowinds, Charlotte/NC, 2008)

"Merhaba, ben Aslı Tarım. 2008 yazında CampusEdu Yurtdışı Eğitimle Work and Travel programına katıldım. North Carolina eyaletindeki Charlotte’a diğer adıyla Queen City’ye gittim. İlk başta daha önce ismini duymadığım bu şehre gitmenin tedirginliğini yaşadım çünkü ben de herkes gibi daha popüler bir şehre gitmek istiyordum. Ama gittikten 1 hafta sonra şehre alıştım. Çünkü çok sevimli bir yerdi. Tek sorun ulaşımın zor olmasıydı. Onu da metro ve otobüslerle hallediyorduk. Yol biraz uzun sürüyordu ama uzun da sürse istediğimiz yere gidebiliyorduk. Zaten sonraları iş arkadaşlarımız bizi istediğimiz yerlere getirip götürmeye başladılar. Otobüs biletleri tek kullanım için 1.30$’dı. Ama 1 haftalık sınırsız kullanım için 13$ veriyorduk. 1 haftalık biletler daha hesaplı oluyordu. Aslında 4-5 kişinin araba satın alıp giderken de arabayı satması çok daha hesaplı, zaten benzin de çok ucuz. Ama biz araba alamamıştık.

İlk 1 ay Tyvola’daki Extended Stay Hotel’de kaldık. Sonra yine Extended Stay’in Pineville’deki oteline taşındık. Tyvola’daki otelin çevresinde bir şey olmadığından ve ordan ulaşımın zor olmasından dolayı kesinlikle Pineville’deki otelde kalmanızı tavsiye ediyorum. Pineville’deki otelin çevresi çok hareketli ve istediğiniz her şeyi otelin yakınında bulabilirsiniz. Ayrıca Pineville’den ulaşım çok daha kolay. 1 aylık oda fiyatı 520 $’dı ama bunu odada 4 kişi kalarak hesaplı hale getirebilirsiniz çünkü odalar büyük.

Biraz da Charlotte’u anlatacak olursam, Charlotte çok zengin bir şehir. İnsanların hep arabası var. Toplu taşıma pek kullanılmıyor. Bu yüzden de bizim gibi arabası olmayanlar için ulaşım biraz sorun oluyor. Mesela Pineville’deki otelden şehre inmeniz için önce otobüsü sonra da metroyu kullanmanız gerekiyor. Ama sonraları alışıyorsunuz buna. Charlotte ucuz bir şehir. Eğer daha sonra Amerika’yı gezmek istiyorsanız çok rahat para biriktiriyorsunuz. Şehirde çok zenci var. İnsanlar güleryüzlü ve yardımsever. Charlotte’a 2-3 saat uzaklıkta çok güzel beachler var izin günlerinizde gitmek için. Öğlenleri çok sakin gibi görünen şehir akşamları çok farklı çok hareketli bir yer oluyor. Mesela ben ilk dışarı çıktığım akşam şehri tanıyamamıştım. Charlotte’un en güzel yanlarından biri de 18 up olup gidebileceğiniz bir sürü bar var. Biz genelde Bar Charlotte’a giderdik.

Biraz da oradaki işimden bahsedeyim. Carowinds isimli bir eğlence parkında ride operator olarak çalışıyordum. Ama daha sonra roller coaster makinistliği yapmaya başladım. Charlotte’da 2. iş imkanı pek yok. İlk başlarda Carowinds’te pek overtime vermiyorlar ama disiplininizi ve güvenilirliğinizi gösterirseniz ve supervisor’unuzla iyi anlaşırsanız sizin overtime yapmaniza izin veriyorlar. Kısacası supervisorunuza kendinizi sevdirmeniz çok önemli. Carowinds’e gitmek için otelin önünden kalkan otobüse bindikten sonra son durakta inip, oradan kalkan Carowinds otobüsüne binmeniz gerekiyor. Zaten otobüs ve metronun saatleri var. O saatlere göre gidip geliyorlar. Bence Crowinds çalışmak için eğlenceli bir yer. Parası biraz az ama overtime yaparak bu sorunu bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. İlk başlarda çalışırken zorlanıyorsunuz ama sonra Türkiye’ye dönünce keşke şu an Carowinds’te çalışıyor olsam bile diyorsunuz. Kısaca 2009 yılında Amerika’nın en yaşanılası şehri seçilen Charlotte Work&Travel programı için gayet güzel bir şehir."

 

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl
  Danışman Köşesi
  FATOŞ AKBABAFATOŞ AKBABA
  Work and Travel Katılımcısıyken...

  New York City... Elinde kahveyle kalabalık sokaklarda kaybolmak ne güzel olur, Redstairs’te saatlerce oturup sohbet etmek, şehrin ışıltısını izlemek nasıl keyifli olur...

  Devamı
  Tüm Makaleler

   
  #
  Tamam