CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE

ABD'de Maaşlı Staj (Internship) Yönetmeliği Değişti

ABD’de göçmen yasalarını düzenleyen US Department of State 19 Temmuz 2007 tarihinde Internship (Maaşlı Staj) ...

ABD’de göçmen yasalarını düzenleyen US Department of State 19 Temmuz 2007 tarihinde Internship (Maaşlı Staj) programı ile ilgili yapılan yeni düzenlemeleri sundu.

Internship (Maaşlı Staj) programı bu tarihten itibaren yeni uygulamalar çerçevesinde yürütülecek. Yapılan yeni yönetmelikte göze çarpan değişiklikler aşağıda belirtilmektedir.

 

Maaşlı Staj programı artık iki program halinde incelenecek. Bunlar Internship ve Training programları olarak adlandırılacak.
18-28 yaş arasında olan, üniversite öğrencisi veya yeni mezun, deneyimi az olan ve ABD'de başlangıç seviyesi işlerde çalışabilecek tüm adaylar Internship programına katılabilecek.
Internship programı çerçevesinde staj yapılabilecek örnek işler: Front Desk, Food and Beverage, Research Assistant vb.
Internship programı en fazla 12 ay sürecek. Ayrıca yeni düzenlemelere göre tüm Turizm-Otelcilik adayları en fazla 12 aylık programa katılabilecekler. Hospitality alanında yapılan tüm staj programları da en fazla 12 ay olacak.
Training programı ise daha çok deneyime sahip ve çalışacağı şirketlerde orta düzey yönetici gibi konumlara getirilebilecek adaylar için geçerli olacak.
Training programına katılacak adayların sahip olması gereken nitelikler: 20 yaş ve üstünde olmak,üniversite mezunu ve mezun olduğu alanda belli bir deneyime sahip olmak. Bununla birlikte, eğer aday mezun olduğu alan haricinde bir alanda staj yapmak isterse, ilgili alanda en az 5 yıllık deneyime sahip olmalıdır.
Training programında staj yapılabilecek pozisyonlar ; Rooms Supervisor, Banquets Supervisor, Management Trainee, IT, Finance, Accounting, Sales&Marketing vb.
Training programı en fazla 18 ay sürecek. Ancak yukarıda belirttiğmiz gibi Hospitality alanında yapılan tüm stajlar 12 ayla sınırlı kalacaktır.
Yeni düzenlemelere göre Maaşlı Staj programına katılacak adayların çalışacakları şirketlerin de belirli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Buna göre, ABD'deki işveren şirket bünyesinde en az 25 işçi çalıştırmalı ve yıllık cirosu en az 3 milyon dolar olmalıdır. Ayrıca ABD yasaları gereğince bu şirketlerin ABD’de yasal olarak iş yaptığını kanıtlayan belli numaralara sahip olmaları gerekmektedir.
Internship ve Training programına katılan adaylar vize görüşmelerine gittiklerinde DS-2019 formu yanında ayrıca DS-7002 olarak adlandırılan yeni bir formu götürecekler. DS-7002 formu staj programına katılan adayın çalışacağı şirkette neler yapacağını ve hangi eğitimlere tabii tutulacağını gösteren bir formdur.

  Canlı DestekÇEVRİM İÇİ

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl
  Danışman Köşesi
  HÜLYA KARAKAYAHÜLYA KARAKAYA
  Work and Travel Programının Avantajları

  Günümüz şartlarını göz önüne alırsak, ikinci hatta üçüncü bir yabancı dil, iletişim becerisi, yeni ve değişken kültürlere açık olmanın her geçen gün daha da önem kazandığını göz ardı edemeyiz. Tam da bu noktada, Work and Travel Programı üniversite öğrencilerinin değerlendirebileceği hem kolay hem de eğlenceli bir fırsattır.

  Devamı
  Tüm Makaleler

   
  #
  Tamam