CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE

Work and Travel Programı Kapsamında Çalışma Saatleri Nasıldır?

Work and Travel Programı Kapsamında Çalışma Saatleri Nasıldır?

Work and Travel Programı Kapsamında Çalışma Saatleri Nasıldır? 

Work and Travel programı kapsamında sizlere haftalık ortalama 32 ile 40 saat arasında çalışma imkanı sunulur. Çalışma saatleriniz çalıştığınız yerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Haziran ayının yoğunluğu ile Ağustos ayının yoğunluğu birbirinden farklı olabileceği gibi otellerin yoğun oldukları saatler ile restoranların yoğun oldukları saatler farklı olacaktır. Ancak Work and Travel programında ortalama olarak sizlere haftalık en az 32 saat çalışma imkanı sağlanacaktır.
Çalışma saatlerinde merak edilen konulardan birisi de “overtime”dır. Bir haftada 40 saatini tamamlayan öğrencinin 41.saatinden itibaren çalıştığı her saat overtime (mesai) sayılmaktadır. Yani 41.saatten itibaren çalıştığınız her saat için overtime ücreti alırsınız. Work and Travel programında overtimeda normal saatlik ücretinizin 1.5 katını kazanırsınız. Böylece saatlik ücreti 10$ olan işinizde overtimeda 15$ kazanabilirsiniz. İşvereninizin size overtime verip vermeyeceği job offerınızda yer almaktadır. Work and Travel programında işinizi kabul etmeden önce job offerınızı dikkatlice okumalısınız.


Gelelim saatlik ücretler konusuna, Work and Travel programında saatlik ücretler 7.25$ ile 13$ arasında değişiklik göstermektedir. Bu farklılık eyaletlerdeki yaşam maliyetleri ile orantılıdır. Örneğin saatlik ücretin 8-9 dolar olduğu bölgede konaklama ücreti haftalık 75-100 dolar olurken, saatlik ücretin 12-13 dolar olduğu bölgede konaklama ücreti haftalık 100-125 dolar olabilmektedir. Yaşam maliyetleri kapsamında konaklamanın haricinde yeme-içme masrafları ve satın alınan diğer ürünlerin fiyatları eyaletler arasında değişiklik göstermektedir. Amerika’da genellikle batıdaki eyaletlerin yaşam maliyetleri doğudaki eyaletlerin yaşam maliyetlerinden daha uygundur. Yani çalışma saatinin yüksek olduğu yerde çalışan öğrenci daha çok kazanır, çalışma saatinin düşük olduğu yerde çalışan öğrenci daha az kazanır demek doğru olmaz. Birikim yapmak isteyen öğrencilerin 2., 3.işi bulmalarını tavsiye ederiz. 2.ve 3.işlerde çalışmak isterseniz de çalışabilirsiniz bu yasal hakkınızdır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta 1.işinizi yani esas işinizi ihmal etmeden saatlerinizi aksatmadan diğer işinizde çalışmanızdır. Work and Travel programında her zaman öncelik ilk işiniz olmalıdır.

Daha detaylı bilgi için CAMPUSEDU danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Formu

 
#
Tamam