CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE

Work and Travel 2021 Katılımcılarımızın Dikkatine

Kültürel değişim programlarının en önemli parçası olan Summer Work and Travel programının hepiniz için ne kadar önemli olduğunu ve bu heyecanı yaşamayı sabırsızlıkla beklediğinizi biliyoruz.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Öncelikle bugüne kadar göstermiş olduğunuz gayret, sabır, anlayış ve sosyal medyada saygı çerçevesinde yürüttüğünüz tüm çaba ve aktiviteleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve ümitlerimizin son gününe kadar bu gayretlerinizi gönülden destekliyoruz.

ABD Başkonsolosluğu tarafından 9 Nisan 2021 tarihinde yapılan toplantı ve sosyal medya kanallarından eş zamanlı olarak yayınlanan ilgili video hepimizi son derece üzdü ve de hayal kırıklığına uğrattı. Verilen kararı anlıyor, hem konsolosluk personelinin hem de öğrencilerin sağlığını koruma niyetlerine hak veriyor ve saygı duyuyoruz.

Ancak hepimizin takip ettiği gibi, ülkemizde Ramazan ayı sürecinde şu ana kadar açıklanan ve artırılması da beklenen tedbirlerin, daha önce de olduğu gibi vaka sayısının azalmasında ciddi bir etkisi olması bekleniyor. Bununla birlikte hem ABD’de hem de Türkiye’de açıklanan aşı planının yaz aylarına kadar tüm riskli grupları kapsadığını da düşündüğümüzde, SWT 2021 için yüz yüze J1 vize görüşmelerinin yapılmaması kararının 15 Mayıs 2021 sonrası için yeniden değerlendirileceğine inanıyoruz. Tedbirler olumlu sonuç verirse kalan 6-8 haftalık süreçte öğrencilerimizin önemli bir kısmının vizelerini alıp, geçen sene programa katılan Türk öğrenciler, bu sene gitmesi planlanan diğer ülkelerdeki katılımcılar ve diğer tüm vize türlerinden mevcut vizesi olanlar gibi 2021 yazını Amerika'da geçirebileceklerine inanıyoruz.

            Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen yetki ile son 48 ay içerisinde vize süresi dolmuş olan ve bu yıl hala programa katılmak için istekli ve şartları uygun olan öğrencilere yüz yüze görüşme yapmadan, posta yolu ile vize verileceği bilgisi bazı ülkelerdeki ABD Konsoloslukları tarafından resmi olarak duyuruldu. Bu uygulamanın Türkiye’de son 12 ayda vizesi dolmuş öğrencilere uygulanmasının planlandığı ve bu konudaki teknik çalışmaların sürdüğü bilgisi, Konsolosluğun acenteler ile 9 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda Sayın Robert Richard tarafından bizlere iletilmiştir. Herhangi bir sağlık riski bulunmayan bu uygulamanın Türk öğrencilere de 48 ay olarak uygulanmasını istiyor ve aynı SEVIS numarası kullanılması zorunluluğu gibi teknik olarak basitçe aşılabilecek problemlerin de değerli ABD Konsolosluğu yetkililerince çözüleceğine inanıyoruz. Benzer bir uygulamanın diğer ülkelerin öğrencileri de dahil tüm öğrenciler için uygulanabilmesi maksadıyla, ülkemizdeki Büyükelçilik tarafından  ABD Dışişleri Bakanlığı nezdinde çözüm için gerekenin yapılmasına öncülük etmesini, bu fırsatı dört gözle bekleyen sevgili öğrencilerimiz adına rica ediyoruz.

Ülkemizdeki ABD Konsolosluğunun bugüne kadar SWT programını mükemmel şekilde desteklediğini, her iki ülke arasında kültürel bir köprü olan bu programın en iyi şekilde uygulanmasındaki katkılarını yakından biliyoruz. Pandemi şartlarında alınmak zorunda kalınan tedbirler nedeniyle aksamaya uğrayan programın, sağlıklı ve güvenli bir şekilde bu yıl da yürütülebilmesi için Konsolosluğun çözüm arayışına her zaman olduğu gibi devam edeceğine ve kendilerine verilen lokal yetkiyi öğrencilerimizin hayallerini süsleyen programın gerçekleşmesi için maksimum düzeyde kullanacaklarına inanıyoruz. Bu konuda bize düşecek olan her türlü göreve hazır olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Bizimle irtibatta olan, SWT için öğrenci kabul eden, çabalarımıza destek veren ve her seferinde Türkiye’den gelecek olan öğrencileri beklediklerini, yaz sezonunda onların katkılarıyla harika dönemler geçirdiklerini ifade eden ABD’deki işverenlerin ve şu ana kadar bizimle ve öğrencilerimizle birlikte tüm organizasyonu eksiksiz olarak yürüten ABD’deki Sponsor kuruluşların da desteklerinin yanımızda olduğunu bilmenizi isteriz. Öğrencilerimizin programa katılamaması durumunda onların da son derece mağdur olacaklarını kendilerinden üzülerek öğreniyoruz.

Kültürel değişim programlarının en önemli parçası olan Summer Work and Travel programının hepiniz için ne kadar önemli olduğunu ve bu heyecanı yaşamayı sabırsızlıkla beklediğinizi biliyoruz. Bu süreçte ABD Konsolosluğunun web sayfasında yer alan SWT yetkili acente listesi dışındaki kişi ve kurumlarca yapılan açıklamaları dikkate almamanızı rica ediyoruz. Alternatif tüm çözümler için yetkili tüm makamlar ile irtibatta kalacağımızı ve her aşamada size bilgi vermeye devam edeceğimizi bilmenizi isteriz. Tüm çabalarınız için tekrar teşekkür ediyor ve hala programa katılabilmeniz için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz.

Saygılarımızla,

CampusEdu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl
  Danışman Köşesi
  MERT ÖZTÜRKMERT ÖZTÜRK
  Work & Travel Maceramın Özeti

  Summer Work and Travel programında yaşadığım güzel anıların hepsini kelimelerle anlatabilmem çok zor ama özetlemem gerekirse; ...

  Devamı
  Tüm Makaleler

   
  #
  Tamam