CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

ABD Vize Başvurusu Hakkında

Konsolosluk yetkilisi açıklama yapmam için neden zaman vermedi?

Sizin başvurunuzu değerlendiren konsolosluk yetkilisi çok iyi eğitim almıştır. Çok kısa süre içinde görevli kişi (konsolos) çok çeşitli konulara bakacaktır: sizin Türkiye’deki sosyal ve ekonomik durumunuz, Amerika’ya gidiş nedenleriniz, daha önceki seyahatleriniz, finansal kaynaklarınız ve benzeri gibi. Konsolosluk yetkilisi sizin özel durumunuza göre gerekli gördüğü soruları sorar ve cevaplarınızı içinde bulunduğunuz şartlara göre değerlendirir. Başvuru talebinin yoğun olduğu dönemlerde durumunuz hakkında karar vermek için gerekli gördüğü zaman süresince kararını verecektir. Ne var ki yetkili kişinin kararı her zaman başvuran kişinin söylediklerine göre değil aynı zamanda Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu da göz önüne alınarak verilir.

Konsolosluk yetkilisi neden evraklarıma bakmadı?

Vizeye başvurmak sadece evraklarla ilgili değildir. Yetkili kişi nadiren evraklara bakmak için uzun zaman harcar. En önemli olan konular, sizin seyahat etme nedeniniz ve şu andaki durumunuzdur. Tek başına evraklar bu tür şeyleri anlatmak için yeterli değildir. Durumunuzun gerçeklerine bağlı olarak konsolosluk yetkilisi evraklarınızı detaylı olarak incelemeye ihtiyaç duyabilir veya duymaz. Konsolosluk yetkilisinin ihtiyaç duyup bakması halinde, evraklarınızı beraberinizde getirmiş olmanız doğrudur. Eğer konsolosluk yetkilisi durumunuzla ilgili evraklarınıza bakmaksızın karar vermişse, bunun nedeni durumunuzun çok açık olması ve göstereceğiniz bir belgenin durumunuzu değiştirmeyeceğindendir.

Vizeye tekrar ne zaman başvurabilirim?

Yeniden başvurmak için belli bir zaman limiti yoktur. Ancak durumunuzda çok önemli bir değişiklik olmadığı müddetçe yeni başvurunuz konsolos yetkilisinin kararını değiştirmeyecektir. Bütün vize kararları ABD yasalarına göre verilir. Bu yüzden sadece farklı konsolosluk yetkilisiyle mülakat yapmak veya farklı bir Amerikan büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurmak vize almanızı kolaylaştırmayacaktır.

Durumum yeterince güçlü değil ne demek? Vize almak için size ne gösterebilirim?

Ziyaretçi, iş ve öğrenci vizesi alabilmek, ancak güçlü sosyal ve ekonomik bağlarınızı göstermenizle mümkündür ki ABD’de kısa bir süre kaldıktan sonra kendi ülkenize dönmenizi sağlayacak şartlar oluşsun. Konsolosluk yetkilisi sizin Türkiye’ye geri döneceğinizi ve Amerika’da kalmayacağınızı görmek için güçlü nedenler (kariyer, eğitim ve iyi bir iş gibi) görmek isteyecektir. Ne yazık ki sizin ülkenize olan bu güçlü bağlarınızın olduğunu kanıtlamak için yapılması gerekli olan basit bir liste yoktur. Konsolosluk yetkilisi sizin şu andaki işiniz, finansal kaynaklarınız, geçmişteki seyahatleriniz, sosyal ve ailevi yükümlülükleriniz ve Türkiye’deki gelecekteki fırsatlarınızla ilgili birçok şeye bakar. Mal mülk sahibi olmak veya bankada parası olmak veya bazı gerekli evrakları getirmek tek başına sizin vize alabilmeniz için yeterli olduğunuzu göstermez.

Başka ülke vatandaşı olduğum için mi reddedildim?

ABD yasaları ırk ayrımına veya uyruğunuza göre değerlendirme yapılmasına izin vermez. Yukarıda açıklandığı gibi konsolos yetkilileri vizeye başvuran kişileri kendi şartları içinde değerlendirir. Amerika’ya ziyaretinizden sonra kendi ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayan güçlü bağlarınızı göstererek vize alabilirsiniz. Türkiye’de görevli bulunan konsolosluk yetkilisinin Türkiye dışında olan bağlarınızı değerlendirmesi ve karar vermesi zordur. Ankara’da bulunan konsolosluk yetkililerinin Türkiye’nin ekonomisi ve sosyal durumu hakkında bilgisi vardır. Eğer Türkiye dışında yaşıyorsanız sizin durumunuzu değerlendirebilmek yetkili kişi açısından zordur. Bundan dolayı vize başvurunuzu kendi ülkenizden yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.


Kaynak: ABD Büyükelçiliği, ANKARA

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl

   
  #
  Tamam