CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE

ABD'DEN ALINAN YARDIM ÖDEMELERİNİN GERİ ÖDENMESİ

ABD'de katılmış olduğunuz J1 programı neticesinde elde ettiğiniz kazançlar üzerinden yaptığınız vergi beyanlarındaki hatalı işlemler ileri ki süreçte ABD'ye girişiniz açısından problem yaratabilir!

ABD'de katılmış olduğunuz J1 programı neticesinde elde ettiğiniz kazançlar üzerinden yaptığınız vergi beyanlarında "non-resident" yerine "resident" gibi işlem yapanlar, ya da güncel olarak IRS'ten Covid-19 yardım ödeneği alanlar olduğu dönüşleri alıyoruz.

Bu tarz hatalı başvurular sonradan ciddi mağduriyetlere yol açabildiği gibi ileri ki süreçte ABD'ye girişiniz açısından da problem yaratabilmektedir. 

Sizlere tavsiyemiz eğer yardım ödeneği aldıysanız bunu mutlaka iade etmeniz yönündedir. 

İşlem yapmak için aşağıda sizler için derlediğimiz 2 alternatif üzerinden ilerleyebilirsiniz;

 

1) Bireysel İade İşlemi:

In newly released guidance, the IRS confirmed on May 6, 2020 that some economic impact payments were indeed sent by mistake to nonresident aliens, incarcerated people, and deceased taxpayers. It's now asking those recipients, or their family members, to return the money. While there is no official mandate that discusses the penalty of not refunding, the IRS has newly released guidance stating you "should" return the money "immediately." It is possible that if current and former participants do not refund the money, future travel to the U.S. could be difficult. 

Here is guidance for how a participant can refund their check:

If you received an erroneous paper check, here's what to do: 

 1. Write "void" in the endorsement section on the back of the check.
 2. Write a note to include with the check explaining why it's being returned.
 3. Mail the check and the note to the IRS location based on the state you live in. The list of addresses is available on the IRS website.

If you got a direct deposit, or you already cashed the paper check you received, here's what to do:

 1. Submit a personal check or money order to the IRS address corresponding to your state — you'll find that list here.
 2. Make it payable to "U.S. Treasury" and write "2020EIP" along with the recipient's Social Security number or individual taxpayer identification (TIN) number.
 3. Write a note to include with the check explaining why it's being returned.

 

2) Sprintax Üzerinden İade İşlemi:

J1 vize sahipleri ABD'deki ilk ve ikinci yıllarında vergi amaçlı non-resident aliens yani yerleşik olmayan yabancılar olarak kabul edilirler ve 1040NR veya 1040NR-EZ formununda vergi beyanı vermek zorundalar.

1040 Formu Turbotax tarafından kullanılır. Yani vergi amaçlı statüsü Resident olanların Vergi Daire’sine 1040 formu sunması gerekir.  TurboTax aslında 1040NR formunu sağlamadıklarını belirtiyor ve bu  forma ihtiyaç duyan herkesin Sprintax’ı kullanmasını tavsiye ediyor.

https://ttlc.intuit.com/community/forms/help/does-turbotax-handle-form-1040nr-for-nonresident-aliens/00/26295

Başka bir online vergi beyanı yazılımını incelemk istiyorlarsa bunun en iyi yolu, 1040NR ve / veya 1040NR-EZ formlarını destekleyip desteklemediklerini kontrol etmeleridir. Bunu yapmanın en iyi yolu, formun adını oraya yazıp sağlayıcının bu formu destekleyip desteklemediğini anlamaktadır. ABD'deki online sağlayıcıların çoğu bu formları desteklemez ve öğrenciler bunları kullanmaya başlarlarsa, J1 vize sahipleri için sadece yanlış değil aynı zamanda yasadışı olan 1040 formu beyanı vermeleri ile sonuçlanacaktır.

Vergi beyanlarını hatalı olarak 1040 olarak verenler Sprintax’ı kullanarak düzeltme beyanı hazırlayabilirler. Eğer gerçekten hatalı beyan yaptılarsa mutlaka düzeltme beyanı yapmalarını tavsiye ederiz.

Ayrıca, vergi açısından Resident yani ABD’de daimi, yerleşik olarak kabul edilen Amerikalı vergi mükelleflerine yönelik koronavirüs kapsamı

nda teşvik ödemesi aldılarsa düzeltme beyanı yapmalarını ve aldıkları ödemeyi geri iade etmeleri tavsiye edilir. IRS talimatlarına göre, vergi amaçlı yerleşik olmayan yabancıların bu ödemeyi almasına izin verilmez ve bu durum sona erdiğinde IRS'nin gönderilen teşvik ödemesi ile ilgili kapsamlı bir soruşturma ve denetim yapması beklenir:

https://www.irs.gov/coronavirus/economic-impact-payment-information-center

 

Q2 ekonomik ödemeyi kimin almaması gerektiğini açıklıyor ve Q4, J1 vizesi sahipleri için paranın nasıl iade edilebileceğine dair talimatlar veriyor, bu parayı iade etmenin en iyi yolu, düzeltme vergi beyanı verip, bu ödemeyi düzeltme vergi beyanı ile birlikte IRS’e geri ödemek.

https://www.sprintax.com/sprintax-campus  

  Canlı DestekÇEVRİM İÇİ

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl
  Danışman Köşesi
  BESTE PEHLİVANBESTE PEHLİVAN
  Work&Travel Programında Erken Kayıt Neden Önemlidir?

  Bildiğiniz üzere Work and Travel sizlerin hayatınızı değiştirebilecek en kapsamlı program. Peki, bu programa erken kayıt yaptırmanın avantajları nelerdir?

  Devamı
  Tüm Makaleler

   
  #
  Tamam