CAMPUSEDU YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
CampusEdu Slider

Kültürel Etkileşim Programı Olarak – Work And Travel

Kültürel Etkileşim Programı Olarak – Work And Travel

Herkese Merhabalar,


Work & Travel programına önceden katılmış biri olarak programın birey üzerindeki etkilerini doğrudan tecrübe edebildim ve gözlemleyebildim. Şu an, üniversite hazırlık veya 1. sınıftan her sene programa katılmadığıma pişman olduğumu belirtmek isterim. Benzer durumda bulunanların programı detaylı araştırıp daha önce programa katılmış olan kişilerden bilgi almalarını öneririm.

Hacettepe Üniversitesi, Amerikan Dili ve Edebiyatı öğrencisi olmamdan dolayı Amerika’da çalışmak ve seyahat etmek bende her zaman farklı bir yere sahip olacaktır. Mesai esnasında servis yaptığım müşterilerle Amerika’nın edebiyatı, yakın tarihi ve siyaseti ile alakalı ettiğim sohbetler gerçekten kolay bulunmaz bir tecrübeydi. Bu konuda gezilen görülen ve tanışılan insanların çeşitleri kişinin Amerikan yaşam tarzını kavramasında yardımcı oluyor. Program konusunda çevremden duyduğum olumsuz bir unsur ise şuydu; programa arkadaş grubu olarak katılan öğrenciler veya aynı milletten insanların kalabalık olduğu bölgelerde, kişiler kendi dillerini konuşmakta ve gruplaşarak kendilerini dış etkileşimlere izole etmektedir. Bu konuya güzel bir örneği çalışma ortamımdaki 2 Romanyalı arkadaşım, Bogdan Jianu ve Vlad Postelnicescu bana göstermişti. Gerek mesai saatleri içerisinde gerek boş vakitlerinde çevrelerinde kendi dillerini anlamayacak biri olduğunda konuşma dillerini İngilizceye çevirmekteydiler. İş etiği, karşıdaki kişiye saygı bağlamında yaptıklarının önemli bir jest olduğuna inanıyorum. Bu konuda, gittiğim bölgedeki tek Türk work and travel öğrencisi bendim ve dışa dönük olmak durumunda kaldım ve bunun bana kattıklarını reddetmem mümkün değil. Bu gibi çevresel faktörler kültürel etkileşimi artıracak niteliktedirler.

Work And Travel programı bilinçli, eğitimli bireylere yönelik bir program olup kişinin bireysel gelişiminde büyük rol oynar. Çünkü 3 ay gibi uzun bir süre ayaklarınızın üzerinde durmak ve kendi başınızın çaresine bakmak sizi kesinlikle olgunlaştırıyor.

Bu gibi sebeplerden dolayı Work And Travel programı sadece İngilizcenizi geliştirmeyi hedeflemez sizi iş hayatına hazırlanmak için bulunmaz bir fırsattır ve bunların yanı sıra ufkunuzu geliştirir. Amerika’da karşılaşacağınız durumlarla size açılabilecek kapılar, dünyanın Türkiye ve Avrupa’dan ibaret olmadığını size gösterir.

Amerika’da kültürel etkinliklere katılmak orada yapmanız gerekenler listesinde başlarda bulunmalıdır. Yıllardır hayranı olduğunuz bir müzik grubunu Coachella, Burning Man, Lollapalooza gibi yaz döneminde düzenlenen müzik festivallerinde canlı performanslarını izleyebilirsiniz. 4 Temmuz’da Amerika’nın Bağımsızlık (4th of July) Günü’nü geçit izleyerek kutlayabilirsiniz. Eylül’ün ilk pazartesi kutlanan İşçi Günü’nü (Labor Day) ve sezonun bitişini kutlayabilirsiniz. Amerikan mutfağından Mac & Cheese, Apple Pie, veya Sirloin Steak denemeyi de unutmamalısınız. Gideceğiniz eyaletin Cable TV kanallarından birbirinden farklı Reality Show’ları izleyebilir, favori filminizin setini Universal Studios – Los Angeles’da gezebilir, özel efektlerini hayretle yakından izleyebilirsiniz. Aynı bölgede Walk Of Fame kaldırımında hayranı olduğunuz aktör/aktrislerin yıldızlı kaldırım taşlarıyla fotoğraf çektirebilir ve Venice Beach kumsallarında güneşin ve plajın keyfini çıkartabilirsiniz.


Siz de Amerika’da unutulmaz bir yaz geçirmek ve Amerikan yaşam tarzını tecrübe etmek istiyorsanız, Work & Travel programını değerlendirmenizde fayda var.

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl

   
  #
  Tamam